Ukraina dostarczy do Polski 100 tys ton węgla

12 września 2022 16:20
Ukraina dostarczy do Polski 100 tys ton węgla фото

Ukraina wraz z Unią Europejską przygotowuje się do przejścia przez najtrudniejszą od wielu lat zimę – pisze na swoim kanale Telegram premier Ukrainy Denys Shmyhal.

„Wczoraj rozmawialiśmy z premierem RP Mateuszem Morawieckim o ogólnym planie działania w tym kierunku” – pisze Szmygal.

Według niego, w imieniu prezydenta Ukrainy i na wniosek strony polskiej, Ukraina jest gotowa rozważyć możliwość otwarcia kwot na eksport węgla do Polski. We wrześniu mówimy o 100 tys. ton, które są teraz niezwykle potrzebne naszym polskim partnerom.

– Zasoby węgla w naszych magazynach to prawie 2 mln ton, czyli 2,5 razy więcej niż w tym dniu w ubiegłym roku. Dlatego jesteśmy gotowi wspierać naszych polskich przyjaciół – zaznaczył ukraiński premier.

"Aktywnie przebudowujemy również linię przesyłową z naszej elektrowni jądrowej Chmielnicki do polskiej stacji Rzeszów. Planowaliśmy ją zakończyć do 14 grudnia, ale ze względu na przyspieszenie prac możemy ją zakończyć tydzień wcześniej. To pozwoli nam wyeksportować do Polski dodatkowe 1000 MW. Z naszej strony prosimy Polskę o pomoc w zwiększeniu kwot eksportowych w ramach ENTSO-E – powiedział Denis Shmygal.

"Obecnie eksportujemy tylko 300 MW do europejskiej sieci energetycznej. Robimy wszystko, co możliwe, aby do końca 2022 r. ilość dostępnych mocy przesyłowych w kierunku Słowacji, Rumunii i Węgier wzrosła o kolejne 200-300 MW, aw kierunku Polski o ponad 1000 MW” – powiedział.


Podobne wiadomości: