Polska zajęła drugie miejsce w rankingu najszczęśliwszych krajów Europy

14 grudnia 2023 16:54
Polska zajęła drugie miejsce w rankingu najszczęśliwszych krajów Europy фото

Analitycy Służby Statystycznej Unii Europejskiej opublikowali wskaźnik zadowolenia z życia w wybranych krajach europejskich. Polska zajęła drugie miejsce, zaraz za Austrią, która była na pierwszym miejscu.

Ranking najszczęśliwszych krajów w Europie powstał na podstawie danych zebranych jeszcze w 2022 roku. Niespodzianek jest tam wiele, jedna z nich dotyczy miejsca Polski, która należy do krajów o najwyższym poziomie satysfakcji z życia.

W Polsce wskaźnik ten wynosi 7,7 punktu. To nawet więcej niż wskaźnik ogólnoeuropejski, który wyniósł 7,1 punktu. W najnowszym rankingu Polską wyprzedziła jedynie Austria, zajmując pierwsze miejsce ze wskaźnikiem 7,9 pkt.

Kolejnym zaskoczeniem może być pozycja Rumunii, która nie jest zbyt bogata i położona nieco na uboczu Europy – uzyskała taki sam wynik jak Polska. Finlandia ma także wskaźnik na poziomie 7,7 punktu i rok po roku zajmuje pierwsze miejsce we wszystkich ocenach satysfakcji z życia.

Dla porównania: tworząc swoje wskaźniki, eksperci Eurostatu biorą pod uwagę osiem czynników, a wśród nich czynniki demograficzne związane z jakością życia, a także warunki ekonomiczne respondentów oraz warunki ich życia i pracy. Aspekty te oceniane są subiektywnie w skali od 0 do 10 – i tak wyliczany jest ogólny wynik satysfakcji.

Pierwsza dziesiątka nie jest już tak zaskakująca. Dominują w nim bogate kraje z zachodu i północy Europy: oprócz wspomnianych Finów najbardziej zadowoleni z życia są Belgowie, Holendrzy i Duńczycy. W pierwszej dziesiątce najszczęśliwszych krajów znalazła się także Słowenia, Czechy i Irlandia.

Na samym końcu listy znalazły się Grecja, Bułgaria i – co ciekawe – Niemcy. Zachodni sąsiad Polski znalazł się na drugim miejscu od końca w tegorocznym rankingu Eurostatu z zaledwie 6,5 punktu.


Podobne wiadomości: