W gry wideo gra 73% mieszkańców Polski, większość gra w puzzle

5 listopada 2023 21:32
W gry wideo gra 73% mieszkańców Polski, większość gra w puzzle фото

Badanie zlecone przez Huawei CBG Poland wykazało, że w gry wideo gra 73% mieszkańców Polski i dotyczy to osób w każdym wieku. Najczęściej do uzyskiwania dostępu do gier wykorzystuje się urządzenia mobilne, a najpopularniejszymi grami są łamigłówki, gry zręcznościowe i strategie.

Miłośników gier można znaleźć we wszystkich grupach wiekowych – od młodych ludzi do 24. roku życia po tych powyżej 50. Oznacza to, że gry wideo są uniwersalną formą rozrywki, dlatego branża gier w Polsce ma dużą społeczność.

Na grach spędzają czas osoby o różnym poziomie wykształcenia, poziomie wynagrodzenia i niezależnie od miejsca zamieszkania. Jak można się spodziewać, gry wideo cieszą się szczególną popularnością wśród młodych ludzi – w grupie wiekowej poniżej 24 lat 93% respondentów to fani gier wideo.

Najczęściej grana na smartfonach

44% Polaków korzysta ze smartfonów, aby uzyskać dostęp do gier. Na drugim miejscu plasują się laptopy (31%), mniej urządzenia mobilne – konsole i laptopy (odpowiednio 23% i 22%), a następnie tablety (13%).

Jakie gry są najpopularniejsze

Najpopularniejsze gry to puzzle (gra w nie 49%), gry karciane (36%), gry zręcznościowe (34%) i gry strategiczne (31%). Kobiety skupiają się przede wszystkim na łamigłówkach i grach karcianych (odpowiednio 58% i 42%), natomiast mężczyźni najczęściej wybierają gry sportowe, puzzle (po 36%) i gry strategiczne (33%). Wydaje się, że gry wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną (AR) wyszły z mody – tylko 6% graczy mobilnych wybiera ten typ gier.

Dlaczego gry na smartfony są tak popularne

Pod względem mobilności smartfony przewyższają „stacjonarnych” konkurentów, ponieważ dzięki nim można grać wszędzie: w transporcie, w kolejce czy na wakacjach. Ważna jest także łatwość i prostota gier mobilnych. Najczęściej wystarczą dosłownie dwa kliknięcia, aby zainstalować wybraną grę – jedno, aby uruchomić sklep z aplikacjami, a drugie, aby zainstalować grę.

Co ciekawe, o ile możliwość grania w dowolnym miejscu sprawia, że ​​smartfony są najpopularniejszą platformą tej rozrywki w Polsce, o tyle Polacy najczęściej grają na urządzeniach mobilnych w domu. 40% ankietowanych robi to wieczorem, przed snem. Nieco rzadziej respondenci wskazują czas bezpośrednio po powrocie do domu (33%), a niektórzy zauważają, że grają w dowolnym wolnym momencie (29%).

Ile czasu spędzają grając w gry

75% graczy na smartfonach spędza krótkie sesje grania, trwające nie dłużej niż godzinę. Co trzeci badany gra na smartfonie kilka razy dziennie, a co piąty badany gra na smartfonie raz dziennie lub 2-3 razy w tygodniu. Rzadziej gra się na tabletach: 37% ankietowanych (i to jest największy odsetek) odpowiedziało, że gra na nim 2-3 razy w tygodniu. 66% respondentów gra na tablecie nie dłużej niż godzinę.


Podobne wiadomości: