Dam Wikipedii miliard, jeśli zmienią jej nazwę na Kutasopedia: Elon Musk

24 października 2023 21:05
Dam Wikipedii miliard, jeśli zmienią jej nazwę na Kutasopedia: Elon Musk фото

Elon Musk zastanawiał się, po co Fundacja Wikimedia potrzebuje tak dużo pieniędzy. Według biznesmena kwota ta nie jest potrzebna do działania Wikipedii, bo kopię całego jej tekstu podobno można pobrać na swój telefon. A na swoim koncie w sieci społecznościowej X zaoferował twórcom Wikipedii 1 miliard dolarów, jeśli zmienią nazwę encyklopedii internetowej Kutasopedia (Dickipedia).

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Wikipedia potrzebuje tak dużo pieniędzy? Oczywiście Wikipedia nie potrzebuje aż tak wiele do działania. Możesz dosłownie zmieścić kopię całego tekstu witryny na swoim telefonie! Po co więc pieniądze? Dociekliwe umysły chcą wiedzieć...

Dam Wikipedii miliard dolarów, jeśli zmieni nazwę na Memberopedia. W trosce o autentyczność.

Czytelnicy wyjaśnili przedsiębiorcy, że choć tekst anglojęzycznej Wikipedii waży 51 gigabajtów, to wraz z treścią medialną jej anglojęzycznego segmentu sięga już 428 terabajtów. Zauważyli, że w 2022 roku przychody Wikimedia wyniosły 154 miliony dolarów, a wydatki 145 milionów dolarów.

W grudniu ubiegłego roku Musk zapytał, ile warta jest Wikipedia, na co jej założyciel Jimmy Wales odpowiedział, że encyklopedia internetowa nie jest na sprzedaż.


Podobne wiadomości: