Chip Neuralink wszczepiony drugiemu pacjentowi

10 sierpnia 2024 05:07
Chip Neuralink wszczepiony drugiemu pacjentowi фото

W ramach startupu Neuralink, drugiemu pacjentowi uczestniczącemu w testach wszczepiono chip mózgowy, powiedział założyciel firmy, biznesmen Ilon Musk. Powiedział, że procedura, zaprojektowana, aby pomóc osobom sparaliżowanym korzystać z urządzeń cyfrowych za pomocą siły myśli, zakończyła się sukcesem.

Neuralink jest w trakcie testowania urządzenia, które ma pomóc osobom z urazami rdzenia kręgowego. Neurochip umożliwił już pierwszemu uczestnikowi granie w gry wideo, korzystanie z Internetu, publikowanie postów w mediach społecznościowych i poruszanie kursorem na ekranie laptopa.

Musk nie ujawnił zbyt wiele na temat drugiego uczestnika - poza tym, że osoba ta ma uraz rdzenia kręgowego podobny do diagnozy pierwszego pacjenta, który został sparaliżowany po wypadku nurkowym.

Według biznesmena, 400 elektrod implantu w mózgu drugiego pacjenta działa (Neuralink podaje na swojej stronie internetowej, że jego neurochip wykorzystuje 1024 elektrody). "Nie chcę zapeszać, ale wygląda na to, że drugi implant poszedł bardzo dobrze. Jest dużo sygnału, dużo elektrod. Działa bardzo dobrze" - powiedział Musk prowadzącemu podcast Lexowi Friedmanowi.

Jednocześnie biznesmen nie sprecyzował, kiedy dokładnie przeprowadzono operację instalacji neurochipa. Zapowiedział jednak, że w 2024 roku, w ramach badań klinicznych, takie implanty zostaną zainstalowane u ośmiu kolejnych pacjentów.

Pierwszy chip Neuralink został wszczepiony w lutym tego roku. Pacjentem był 29-letni Amerykanin, który został całkowicie sparaliżowany po wypadku. Pacjent nauczył się kontrolować kursor myszy komputerowej na ekranie i grać w szachy online za pomocą "siły myśli".

Do badania Neuralink zgłosiło się już ponad tysiąc ochotników ze sparaliżowanymi kończynami.

Urządzenie Neuralink to mikrokomputer wielkości monety, który jest wszczepiany do mózgu danej osoby. Zawiera ponad sto elektrod i jest połączone z mózgiem za pomocą przewodów, z których każdy jest 10 razy cieńszy niż ludzki włos. Badania prowadzone są na osobach sparaliżowanych w wyniku urazów lub chorób neurologicznych. Jeśli próby zakończą się sukcesem, chip powinien przywrócić im możliwość poruszania się lub interakcji z komputerami.


Podobne wiadomości: