Własne mieszkanie tylko dla bogatych: eksperci opowiedzieli, co czeka polski rynek nieruchomości

3 września 2023 12:46
Własne mieszkanie tylko dla bogatych: eksperci opowiedzieli, co czeka polski rynek nieruchomości фото

Za kilka lat posiadanie własnego mieszkania będzie dostępne tylko dla najbogatszych – z tą tezą zgadza się większość ekspertów rynku nieruchomości.

Rynek nieruchomości w Polsce przeszedł w ostatnich latach bardzo zauważalne zmiany. Rosnące ceny mieszkań, niesłabnące zainteresowanie wynajmem długoterminowym, zawirowania na rynku kredytów hipotecznych – to wszystko sprawia, że ​​zastanawiają się nad tym nie tylko potencjalni nabywcy, ale także profesjonalni analitycy. Autorzy raportu "Czynsze 2030". Scenariusze rozwoju mieszkań na wynajem w Polsce” poprosili 75 ekspertów o ocenę 23 scenariuszy rozwoju rynku nieruchomości w Polsce.

„Apetyty na zakup mieszkań zauważalnie spadły. Po części jest to efekt bardzo wysokich cen nieruchomości i małej dostępności kredytu, po części zaś zmiany nastawienia nowego pokolenia do nieruchomości, mobilności i elastyczności” – przekonują eksperci. I dodają, że stopniowe odchodzenie od monokultury własności nie jest takie złe, bo przyczynia się do rozwoju i profesjonalizacji branży wynajmu.

Nieco niecałe 60% ekspertów biorących udział w badaniu jest przekonanych, że mieszkania będą wynajmowane z konieczności, gdyż na własną nieruchomość będą mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi nabywcy. Warto także zauważyć, że wśród nabywców mieszkań zaczęli dominować inwestorzy indywidualni, a w branży najmu pojawiło się sporo agencji.


Podobne wiadomości: