Warszawa nie jest już największym miastem w Polsce

31 lipca 2023 17:00
Warszawa nie jest już największym miastem w Polsce фото

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ​​w rankingu największych miast w Polsce (według powierzchni) Warszawa straciła pierwsze miejsce. Nowy lider jest o prawie sto kilometrów kwadratowych większy.

Dane o powierzchni i liczbie ludności w 2023 r. (stan na 1 stycznia 2023 r.) opublikowane pod koniec lipca przez Główny Urząd Statystyczny potwierdzają, że Warszawa nie jest już największym obszarowo miastem Polski.

W ciągu roku powierzchnia Polski powiększyła się o część Morza Bałtyckiego. Przede wszystkim wynika to z nowych przepisów.

Pierwsze miejsce przypadło ze stolicy Gdańskowi, który wyprzedził dotychczasowego lidera o ponad 100 metrów kwadratowych. km. Powierzchnia Gdańska wynosi obecnie 683 km2. Na drugim miejscu znajduje się dotychczasowy lider Warszawa (517 km2). Na trzecim miejscu plasuje się Gdynia (391 km2), a następnie Kraków (327 km2) i Szczecin (301 km2), zamykając pierwszą piątkę.

Główną przyczyną tak dynamicznych zmian terytorialnych w nadmorskich miastach jest nowe ustawodawstwo. Wraz ze zmianą prawa ustanowiona została nowa granica zewnętrzna Polski. Wcześniej granica Gdańska kończyła się linią brzegową, obecnie została przedłużona i dochodzi do linii podstawowej morza terytorialnego. W ten sposób obszar miasta stał się większy.


Podobne wiadomości: