Superciężka rakieta SpaceX Falcon Heavy wyniosła w kosmos satelitę komunikacyjnego wielkości minibusa

29 lipca 2023 23:47
Superciężka rakieta SpaceX Falcon Heavy wyniosła w kosmos satelitę komunikacyjnego wielkości minibusa фото

Superciężka rakieta SpaceX Falcon Heavy została ostatecznie wystrzelona 29 lipca. Rakieta wystrzeliła w kosmos jedyny ładunek o rekordowej masie - 9,2-tonowego satelitę komunikacyjnego Jupiter 3.

Dla rakiety Falcon Heavy był to siódmy start w jej historii i trzeci od początku 2023 roku. Aby jak najszybciej umieścić satelitę na docelowej orbicie geostacjonarnej na wysokości 35 785 km nad powierzchnią Ziemi, zdecydowano się poświęcić centralny akcelerator. Oba boczne dopalacze pomyślnie wylądowały w lokalizacjach na Florydzie, podczas gdy zdecydowano, że jednostka centralna nie zostanie zwrócona, aby oszczędzać paliwo.

Wystrzelenie na orbitę ważącego 9,2 tony satelity komunikacyjnego Jupiter 3 nie stało się absolutnym rekordem w historii astronautyki. Rekordzistą pozostaje rakieta Ariane 5, która w 2021 roku wyniosła w kosmos dwa satelity o łącznej masie 10,2 tony. Jednak wysłanie Jowisza 3 na orbitę było wystrzeleniem pojedynczego obiektu o rekordowej masie. Wygląda na to, że będzie to teraz najcięższy cywilny satelita, który osiągnie orbitę geostacjonarną.

Satelita komunikacyjny Jupiter 3 będzie obsługiwany przez dział Hughes Network Systems firmy EchoStar. Dostarczy bezprzewodowy Internet do krajów Ameryki Północnej i Południowej. Urządzenie stworzy kanał komunikacyjny o maksymalnej przepustowości 500 Gb/s.


Podobne wiadomości: