Polska ma najbrudniejsze zbiorniki wodne w Europie

27 czerwca 2023 15:49
Polska ma najbrudniejsze zbiorniki wodne w Europie фото

Co roku Europejska Agencja Środowiska publikuje raport na temat najczystszych kąpielisk w Europie. Ocena jakości wody opiera się na analizie ubiegłorocznych próbek. W 2022 roku agencja oceniła ponad 21,9 tys. kąpielisk w 29 krajach (27 krajów Unii Europejskiej, Szwajcaria i Albania).

Według badania przeprowadzonego przez Europejską Agencję Środowiska jakość wód w kąpieliskach w UE pozostaje wysoka. W 2022 r. 85,7% kąpielisk w UE oceniono jako doskonałe, a 95,9% spełniało minimalne normy jakości wody. Z kolei kąpieliska o złej jakości wody stanowią 1,5% wszystkich kąpielisk w Europie.

Cypr stał się niekwestionowanym liderem w rankingu czystych plaż. 99,2% kąpielisk w tym kraju ma doskonałą jakość wody. Dla porównania, w ubiegłym roku kraj ten uplasował się na piątym miejscu. Austria zajęła drugie miejsce z wynikiem 96,9%, co oznacza spadek w stosunku do 1. miejsca w zeszłym roku.

Podium zamyka Grecja (96,6%), a za nią Chorwacja (95,6%) – w 2022 roku te kraje również zajęły odpowiednio 3. i 4. miejsce. Następne w rankingu są kraje: Dania, Malta (w zeszłym roku była na 2. miejscu), Bułgaria, Rumunia, Niemcy i Włochy.

Ostatnie miejsce w rankingu zajęła Polska. A w 2022 roku kraj ten znalazł się na dole rankingu. „W czterech krajach – Estonii, na Węgrzech, Słowacji iw Polsce – mniej niż 70% kąpielisk oceniono jako doskonałe.


Podobne wiadomości: