Prezydent Warszawy wydał oświadczenie w sprawie odstrzału dzików w mieście

21 maja 2023 23:13
Prezydent Warszawy wydał oświadczenie w sprawie odstrzału dzików w mieście фото

„Cały czas monitorujemy sytuację. To jest bardzo trudne. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy odstrzał dzików jest po prostu niemożliwy, z oczywistych względów jest zabroniony – mówił na konferencji prezydent Rafał Trzaskowski, odpowiadając na pytanie o możliwość odstrzału dzików w Warszawie w związku z ich rosnącą liczebnością. w mieście.

Prezydent podkreślił, że bezpieczeństwo warszawiaków "jest sprawą nadrzędną". - Jeśli taka decyzja jest konieczna, a prawo dopuszcza takie strzelanie, będziemy musieli ją podjąć. Ale na razie analizujemy sytuację i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby nie strzelać, dopóki nie będzie to konieczne” – zapewnił Czaszkowski.

Rośnie liczba dzików w mieście

Dziki coraz częściej pojawiają się w pobliżu ludzi, w tym na osiedlach mieszkaniowych, placach zabaw i parkach miejskich. Mieszkańcy regularnie zgłaszają tego typu incydenty służbom miejskim.

Tylko od stycznia do kwietnia tego roku leśnicy miejscy otrzymali prawie 1100 takich wiadomości. Dla porównania przez cały zeszły rok było ich prawie 2500, a w 2021 roku – nieco ponad pół tysiąca.

Miasto apeluje, aby nie dokarmiać dzików, gdyż sprzyja to dalszemu pojawianiu się tych zwierząt w osadach. Nie należy się też do nich zbliżać, by nie prowokować niebezpiecznych sytuacji.

Działania mające na celu zachęcenie dzików do trzymania się z dala od miasta od dawna podejmowane są przez stołecznych leśników: wzbogacają zapasy żywności w lasach i w razie potrzeby dokarmiają zwierzęta, a także utrzymują podmokłe kąpieliska dzików, tzw. - zwaną „babrzyską”.


Podobne wiadomości: