W PKN Orlen wykluły się pisklęta sokoła wędrownego - ogłoszono konkurs na imię

29 kwietnia 2023 14:53
W PKN Orlen wykluły się pisklęta sokoła wędrownego - ogłoszono konkurs na imię фото

Na terenie głównego zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku wykluły się pisklęta sokoła wędrownego. Pod koniec marca firma poinformowała, że ​​gnieżdżąca się tam od kilku lat para dorosłych ptaków Verva i Rafik spodziewa się czterojajowych piskląt. Ogłoszono konkurs na najlepsze imiona dla piskląt.

PKN Orlen ogłosił rozpoczęty 27 kwietnia konkurs na imię dla młodych sokołów wędrownych, organizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Angażują się w odbudowę populacji sokoła wędrownego w kraju, gdyż gatunek ten wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt w kategorii CR – czyli jako skrajnie zagrożony wyginięciem.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, konkurs na nazwę peregrinus.pl odbywa się na portalu peregrinus.pl – do 4 maja można tam zgłaszać propozycje nazwy, po czym odbędzie się drugi etap, internetowe głosowanie internautów, które ustalić ostateczne nazwy.

Jak podaje PKN Orlen, samiec sokoła wędrownego został po raz pierwszy zauważony w pobliżu zakładu produkcyjnego firmy w Płocku w 1986 roku. Ponieważ od tego czasu ptak regularnie pojawiał się w pobliżu zakładu, w 1999 roku na dwóch kominach zainstalowano budki lęgowe, a już w maju 2002 roku odnotowano tam pierwsze lęgi tych ptaków. Do tej pory urodziło się tam już 57 osobników tego gatunku.

W 2016 roku w głównym zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku zamontowano nową budkę lęgową na kominie zakładu IOS. Następnie zainstalowano tam kamery monitorujące online. Pisklęta można obejrzeć tutaj.


Podobne wiadomości: