Samochody Tesla bez zgody właścicieli nagrywały je na wideo: pracownicy udostępniali poufne zdjęcia

9 kwietnia 2023 01:00
Samochody Tesla bez zgody właścicieli nagrywały je na wideo: pracownicy udostępniali poufne zdjęcia фото

Tesla Inc zapewnia miliony właścicieli pojazdów elektrycznych, że ich prywatność „jest i zawsze będzie dla nas najważniejsza”. Kamery, które firma instaluje w pojazdach, aby ułatwić jazdę, są „zaprojektowane od podstaw, aby chronić Twoją prywatność”.

Ale w latach 2019-2022 grupy pracowników Tesli prywatnie udostępniały filmy i zdjęcia zrobione przez kamery samochodowe klientów za pośrednictwem wewnętrznego systemu wiadomości, zgodnie z wywiadami Reuters z dziewięcioma byłymi pracownikami.

Niektóre nagrania znalazły klientów Tesli w niezręcznych sytuacjach. Jeden z byłych pracowników opisał film przedstawiający całkowicie nagiego mężczyznę zbliżającego się do samochodu.

Udostępniono także: wypadki i incydenty związane z agresywnym zachowaniem na drogach. Według innego byłego pracownika, jeden film z wypadku z 2021 roku pokazuje, jak Tesla jedzie z dużą prędkością przez dzielnicę mieszkalną i uderza w dziecko jadące na rowerze. Dziecko leciało w jedną stronę, rower w drugą. Film rozprzestrzenił się po biurze Tesli w San Mateo w Kalifornii za pośrednictwem prywatnych czatów jeden na jednego „jak pożar”, powiedział były pracownik.

Inne obrazy były bardziej przyziemne, na przykład zdjęcia psów i zabawne znaki drogowe, które pracownicy zamieniali w memy ze śmiesznymi podpisami lub komentarzami przed opublikowaniem ich na prywatnych czatach grupowych. Podczas gdy niektóre posty były dostępne tylko dla dwóch pracowników, inne mogły być przeglądane przez dziesiątki z nich, według kilku byłych pracowników.

Tesla oświadcza w swojej internetowej informacji o ochronie prywatności klientów, że „nagranie z kamery pozostaje anonimowe i nie jest powiązane z Tobą ani Twoim pojazdem”. Ale siedmiu byłych pracowników powiedziało Reuterowi, że program komputerowy, którego używali w pracy, może ujawnić lokalizację zapisów, potencjalnie ujawniając, gdzie mieszka właściciel Tesli.

Jeden z byłych pracowników powiedział też, że część nagrań została wykonana, gdy samochody były zaparkowane i wyłączone. Kilka lat temu Tesla otrzymywała nagrania wideo ze swoich samochodów, nawet gdy były wyłączone, jeśli właściciele wyrazili na to zgodę. Od tego czasu przestał to robić.

„Moglibyśmy zajrzeć do garaży i prywatnej własności ludzi” — powiedział inny były pracownik. „Powiedzmy, że klient Tesli ma coś specjalnego w garażu, wiesz, że ludzie będą publikować takie rzeczy”.

Musk nie odpowiedział na prośbę o komentarz.


Podobne wiadomości: