Jaki jest najwyższy drapacz chmur, jaki ludzkość może teraz zbudować

28 lutego 2023 17:52
Jaki jest najwyższy drapacz chmur, jaki ludzkość może teraz zbudować фото

Ludzkość zawsze dążyła do budowania wysokich i monumentalnych budowli, prawdopodobnie od czasów Wieży Babel. Ale przez cały czas istnieją czynniki technologiczne, które ograniczają maksymalną wysokość budynku.

Jesteśmy już przyzwyczajeni do drapaczy chmur i wieżowców. Ale jaka jest maksymalna wysokość wieżowca, którą można teraz osiągnąć?

Drapacze chmur, do których jesteśmy przyzwyczajeni, pojawiły się około stu lat temu w Stanach Zjednoczonych, jako odpowiedź na wzrost cen gruntów w dużych przemysłowych i finansowych centrach miast. Od tego czasu zaczęto budować coraz więcej w różnych częściach świata, bardzo wysokie budynki stały się symbolem potężnej gospodarki.

Dzisiejszy rekord wysokości wynoszący 828 metrów należy do Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od 2010 roku. Przy jego budowie zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne, które pozwalają na wzniesienie budynku o znacznie większej wysokości.

Futurystyczne projekty wielokilometrowych budynków pojawiały się kilkakrotnie w ciągu ostatnich stu lat. Wiele osób pamięta niezwykły projekt Dubai Creek Tower, wysoki na ponad kilometr, ale jego budowa została zamrożona na etapie fundamentów ze względów ekonomicznych.

Dubai Creek Tower

Zdaniem wielu naukowców i architektów, zjednoczona ludzkość jest obecnie w stanie zbudować budynek nieco wyższy od najwyższej góry na Ziemi – Everest, o wysokości 8848 m, i zajmie znacznie mniej powierzchni niż monolityczna góra. W przypadku większej wysokości grawitacja już stwarza trudności; wieżowiec nie może być stabilny.

Ale oprócz ogromnych kosztów takiego projektu, istnieją inne trudności, które pojawią się podczas budowy takiego giganta.

1. Po pierwsze, bez względu na to, jak zaawansowany jest budynek, zaczyna się od fundamentu, podpory. Musisz wybrać miejsce z solidną skalistą podstawą. Nic dziwnego, że wielkie egipskie piramidy w Gizie stoją na skalistym fundamencie od tysięcy lat.

2. Znalezienie osoby na dużej wysokości niesie ze sobą wiele trudności. Wraz ze wzrostem wysokości spada ciśnienie atmosferyczne, temperatura powietrza i zawartość tlenu. Zwykły człowiek czuje się względnie komfortowo na wysokości do 4 km. W przypadku drapacza chmur o długości ponad 8 km konieczne byłoby wykonanie sztucznego dopływu powietrza, a zatem uszczelnienia konstrukcji.

3. Szybkobieżne windy, schody, system przeciwpożarowy i dostarczanie łączności na taką wysokość to zadanie, z którym projektanci jeszcze się nie spotkali, a opracowanie wszystkich systemów inżynieryjnych dla wielo-kilometrowy budynek.

4. Praktyczność. Budowa tak wysokiego budynku jest po prostu nieopłacalna, w zasadzie koszty nigdy się nie zwrócą.

Biorąc pod uwagę negatywne czynniki przy budowie wieżowca, w Arabii Saudyjskiej zdecydowali się postawić wieżowiec na boku i budują projekt Line o długości 170 km i wysokości 500 m.

Obecnie hipotetycznie możliwe jest zbudowanie budynku o wysokości 8 km, ale raczej nie zobaczymy takiego drapacza chmur.


Podobne wiadomości: