Jaką herbatę pić przed snem, żeby szybciej zasnąć

21 lutego 2023 07:26
Jaką herbatę pić przed snem, żeby szybciej zasnąć фото

Unikaj pu-erh, oolong, zielonej i białej herbaty przed snem. Nawet jeśli łatwo po nich zasnąć. Wysoka zawartość kofeiny w tych napojach dodatkowo obciąża serce i pogarsza jakość snu, utrudniając pełną regenerację w ciągu nocy. Preferuj herbaty ziołowe bogate w witaminy i składniki odżywcze, które pomagają normalizować sen.

Herbata rumiankowa na spokojny sen

Jednym z najpopularniejszych środków ludowych, które można kupić w każdej aptece, jest rumianek. Słodki, złocisty napój z rumianku działa kojąco, odprężająco, łagodzi drażliwość, a nawet łagodzi bóle głowy. Uspokajające działanie herbaty uzyskuje się dzięki apigeninie, naturalnemu przeciwutleniaczowi, który ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, obniża ciśnienie krwi oraz może zmniejszać objawy lękowe i depresyjne.
Rumianek parzy się wrzącą wodą w ilości jednej łyżeczki suchej mieszanki lub jednej porcji torebki na kubek. Musisz nalegać na napój przez około pięć minut i wypić go na ciepło 20-30 minut przed snem.

Uspokajająca herbata lawendowa

Unikalna roślina jest aktywnie wykorzystywana do relaksu. Olejek lawendowy jest zawarty w większości protokołów aromaterapii, kwiatostany dodaje się do napojów i deserów - to nie tylko zdrowe, ale i bardzo smaczne. Pachnący napój pomoże Ci się wyciszyć i spać spokojnie przez długi czas, jednocześnie nie działając dodatkowo uspokajająco na organizm. Lawenda zmniejsza stany lękowe, zwiększa odporność na stres, łagodzi bezsenność, a nawet jest stosowana w walce z napadami paniki, a także zmniejsza ryzyko zawałów serca i udarów oraz zmniejsza stany zapalne.
Nie należy jednak oczekiwać natychmiastowego działania: najczęściej preparaty ziołowe z lawendą dają dobry sen już po kilku dniach stosowania.

Herbata lipowa przed snem

Z kwiatów lipy od dawna przyrządza się także kojące i lecznicze napoje. Herbata lipowa ma przyjemny smak i aromat. Dzięki właściwościom przeciwskurczowym pomaga się odprężyć i złagodzić stres. Sprzedawany jest również w herbatkach ziołowych lub gotowych workach filtracyjnych, które są łatwe do zaparzenia.
Kwiat lipy parzy się z wrzątkiem w proporcji 1 łyżeczka na filiżankę, zazwyczaj zaparza się przez 5-10 minut.

Herbata z dzikiej róży z serdecznicą lub ziele dziurawca

Niezwykły napój uspokaja umysł i łagodzi niepokój. Zawarty w owocach róży karoten pomaga radzić sobie ze stresem, a witaminy z grupy B korzystnie wpływają na układ nerwowy. Motherwort jest jednym z najbardziej znanych naturalnych środków uspokajających. Łagodzi napięcie i zmęczenie, pomaga się zrelaksować, poprawia jakość snu. Trudno ją pić w czystej postaci, bo jest gorzka, ale w połączeniu ze słodkim owocem dzikiej róży otrzymujemy zdrowy i przyjemny w smaku napój. Motherwort można zastąpić ziele dziurawca. Roślina ta ma również łagodne działanie przeciwlękowe i uspokajające.

  Do przygotowania napoju użyj łyżeczki suszonego ziela i trzech łyżeczek rozgniecionych owoców dzikiej róży. Zalać wrzącą wodą (0,5 l) i pozostawić do zaparzenia w termosie lub szczelnym pojemniku. Następnie przecedź napar, aby nie był zbyt gorzki. Lepiej wypić drinka 40-60 minut przed snem.

Melisa lub herbata miętowa

Obie rośliny świetnie nadają się do relaksu przed snem, ponieważ zawierają podobne substancje. Są to naturalne leki przeciwskurczowe, które zwalczają bóle głowy, mają łagodne działanie uspokajające i ułatwiają zasypianie. Melisę i miętę można dodawać do lekko parzonej czarnej herbaty, a także stosować samodzielnie lub w ramach odprężającej kolekcji – na przykład w połączeniu z łatwo dostępnymi w aptekach rumiankiem lub walerianą.
Na filiżankę zwykle przyjmuje się trzy lub cztery liście świeżej mięty lub melisy lub łyżeczkę suszu. Zaleca się wypić na godzinę przed snem.


Podobne wiadomości: