Zaczęły być tańsze mieszkania w dużych miastach Polski

5 lutego 2023 17:42
Zaczęły być tańsze mieszkania w dużych miastach Polski фото

W ciągu zaledwie jednego kwartału ceny zakupu dużych mieszkań w Polsce spadły o 6-8%. Polacy wchodzą na rynek najmu, a rząd grozi przyspieszeniem prac nad opodatkowaniem hurtowych zakupów mieszkań.

W dużych miastach ceny największych mieszkań spadły najbardziej. Spadek odnotowano w 12 z 18 analizowanych miast. Bardzo trudno jest sprzedać czteropokojowe mieszkanie w dobie drogich kredytów, deweloperzy coraz częściej zgadzają się na rabaty.

Duże wahania cen obserwuje się również na rynku mieszkań jednopokojowych. W połowie miast odnotowano wzrost, w połowie spadek średniej ceny ofertowej.

Zdaniem ekspertów, popyt na mieszkania nie wróci szybko. Ceny są nadal wysokie, a zdolność kredytowa ludności niska.

Walka z hurtowym zakupem mieszkań

Tymczasem rząd zapowiedział przyspieszenie prac nad opodatkowaniem hurtowego zakupu mieszkań. Mówimy o funduszach, które kupują setki lokali. Ale, zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, należy wziąć pod uwagę również osoby, które posiadają od siedmiu do ośmiu mieszkań. Nabywcy dużej liczby mieszkań będą musieli zapłacić PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych). Minister rozwoju i technologii dodał, że nowe zasady mogą obowiązywać od szóstego zakupionego mieszkania.

Według doradcy ds. nieruchomości opodatkowanie masowych zakupów mieszkań nie będzie skuteczne. Polacy kupują mieszkania na wynajem z powodu szalejącej inflacji i będą to robić, dopóki nie pojawią się inne, atrakcyjniejsze produkty inwestycyjne.


Podobne wiadomości: