Sąd zdecydował, że pasażer nie powinien płacić za przejazd, jeśli biletomat nie działa

29 stycznia 2023 20:52
Sąd zdecydował, że pasażer nie powinien płacić za przejazd, jeśli biletomat nie działa фото

Pasażer otrzymuje mandat za brak biletu, jeśli podróżuje jako „zając” i wpada w ręce kontrolerów. Powstaje jednak pytanie o legalność nałożonej grzywny, jeśli pasażer chciał kupić bilet, ale biletomat nie działał. Sąd uznał, że w tym przypadku grzywna została wymierzona niesłusznie.

Do zdarzenia przed krakowskim sądem doszło w Warszawie, kiedy pasażer kilkakrotnie próbował kupić bilet w automacie, ale bezskutecznie. Na jednym z kolejnych przystanków do autobusu weszli kontrolerzy, którym sama pasażerka poinformowała, że ​​nie ma biletu.

Kontrolerzy jechali z dziewczyną do końca, omijając przystanek, na którym miała wysiąść. Pasażerka nie miała przy sobie gotówki do natychmiastowego uiszczenia mandatu, a także nie przyjęła propozycji kontrolerów udania się z nimi do bankomatu. Kobieta bała się jechać z dwoma nieznajomymi mężczyznami i wiedziała od znajomych, że w jej sytuacji powinni wezwać policję, czego nie zrobili.

Krakowski sąd orzekł, że jeśli z powodu awarii biletomatu pasażer nie może kupić biletu i jest zmuszony opuścić pojazd przed dotarciem do celu, to powinien zapłacić nie tylko mandat, ale i sam bilet . Konsekwencje nieprawidłowego działania biletomatu nie mogą być przypisane pasażerowi.

W sprawie poruszono również kwestię aplikacji, za pośrednictwem której można kupić bilet na przejazd. Krakowski sąd orzekł jednak, że pasażer nie musi posiadać smartfona.

Warto zaznaczyć, że następnym razem sąd może podjąć inną decyzję. Jednak do tej pory sąd w Polsce zawsze stawał po stronie pasażerów.


Podobne wiadomości: