Dlaczego nie można lizać sopli i jeść śniegu

19 stycznia 2023 07:01
Dlaczego nie można lizać sopli i jeść śniegu фото

Zimowa zabawa tradycyjnie zaczyna się od łapania buzią płatków śniegu. Miękkie zaspy i przezroczyste sople lodu również nie umykają uwadze dzieci, a czasem dorosłych. Czy warto martwić się o zdrowie.

Sople wyglądają smakowicie

W lesie apetycznie wyglądają przezroczyste sople zwisające ze świerkowych gałęzi. Nie każdy dorosły jest w stanie się oprzeć, a nawet dzieci tym bardziej.

Kilka razy polizałem sopel lodu - to nie ma znaczenia. Ale odgryzanie i ssanie ich jak cukierków zdecydowanie nie jest tego warte. Mogą zawierać produkty przemiany materii ptaków i zwierząt. Ogólnie rzecz biorąc, jedzenie lodu, nawet z przefiltrowanej wody, nie jest dobrym pomysłem.

Jedzenie sopli jest obarczone hipotermią krtani, gwałtownym spadkiem temperatury ciała, odmrożeniem ust. Wszystko to może prowadzić do przeziębienia. Ponadto szkliwo zębów cierpi w tym procesie.

Śnieg wydaje się być idealnie czysty

Płatki śniegu wydają się być idealnie czyste, ale w rzeczywistości takie nie są. Dostają wiele małych cząstek i substancji z atmosfery:

  • sadza, piasek i pył,
  • rtęć, węgiel i siarczany,
  • spaliny samochodowe, pestycydy itp.

Nie powinieneś się martwić, jeśli dwa lub trzy płatki śniegu uderzą cię w język. To zabawne i bezpieczne. Ale celowe jedzenie śniegu w garściach może spowodować problemy trawienne.

Śnieg często zawiera bakterie, które powodują rozstrój żołądka. Układ odpornościowy osoby dorosłej w większości przypadków radzi sobie z nimi dobrze, jednak delikatny organizm dziecka może „zarobić” na infekcję jelitową.

Jeśli dana osoba znajdzie się w trudnej sytuacji bez dostępu do czystej wody pitnej, nie będzie nic strasznego z roztopionej wody: aby się zabezpieczyć, musisz wziąć śnieg tylko ze szczytu zaspy, a następnie utopić, zagotować i ostudzić . Jeszcze lepiej, przepuść wodę ze śniegu przez filtr.

Jednak nikt nie może ręczyć za przyjazność dla środowiska zasp, nawet jeśli znajdują się one daleko poza miastem. Chociaż Internet jest pełen przepisów na lody śnieżne, nie zalecamy podejmowania ryzyka i używania ich w kuchni. Niech srebrzysty śnieg pozostanie na ulicy i zachwyci nas tam swoim blaskiem.

dziewczyna jedzenie śniegu

Jak wytłumaczyć dzieciom, że śnieg i sople nie są bezpieczne

Doświadczenie z dziećmi: zbierz pozornie czyste sople lodu i śnieg, umieść je na białym talerzu i pozwól im się stopić. A następnie przepuść stopioną wodę przez wacik. Najprawdopodobniej będą na nim cząsteczki brudu. Taki eksperyment może odzwyczaić dzieci od jedzenia śniegu.

Jeśli doznania wzrokowe nie działają, a ochota na lodowe smakołyki u dziecka nie mija, warto przeprowadzić badanie: chęć jedzenia śniegu i lizania sopli może być objawem niedoboru żelaza. Ale diagnozę musi postawić lekarz.


Podobne wiadomości: