Warszawska policja ma nową technologię rozpoznawania tablic rejestracyjnych

22 grudnia 2022 09:41
Warszawska policja ma nową technologię rozpoznawania tablic rejestracyjnych фото

Nowe rozwiązanie w walce z przestępczością samochodową w stołecznej policji. Funkcjonariusze organów ścigania zakupili działający w czasie rzeczywistym system automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych i przeszkolili 400 pracowników w zakresie jego obsługi. Powinno to ułatwić odnajdywanie skradzionych samochodów.

Przedmiotowy system ANPRS umożliwia dostęp do informacji takich jak data i godzina odczytania tablicy rejestracyjnej, miejsce jej odczytania, zdjęcie odczytanego znaku oraz zdjęcie pojazdu z widoczną odczytaną tablicą rejestracyjną (tzw. zdjęcie kontekstowe).

Dane te są zbierane z różnych źródeł, w tym z kamer monitoringu miejskiego oraz kamer własnych policjantów. Każdy uprawniony użytkownik systemu może zażądać dostępu do bazy podając np. fragment lub cały numer rejestracyjny pojazdu. Istnieje możliwość ograniczenia zapytania wyszukiwania do lokalizacji lub czasu, dzięki czemu można uzyskać dokładniejsze informacje.

W przypadku znalezienia tablicy rejestracyjnej na liście poszukiwanych użytkownik otrzymuje o tym powiadomienie, które dociera w ciągu kilku sekund po znalezieniu przez system ANPRS wymaganej tablicy.

ANPRS obejmuje również mobilne platformy edukacyjne. Są to nieoznakowane pojazdy wyposażone w urządzenia do rozpoznawania tablic rejestracyjnych zarówno podczas jazdy, jak i podczas postoju; platformę do nauki na odległość, która umożliwia elektroniczne przygotowywanie i wymianę materiałów edukacyjnych oraz system cyberbezpieczeństwa, który może w spójny sposób zarządzać gromadzeniem i wykorzystywaniem danych ANPRS.


Podobne wiadomości: