Warszawa planuje ogrzewać ciepłem z metra

19 grudnia 2022 08:25
Warszawa planuje ogrzewać ciepłem z metra фото

Metro Warszawskie i Veolia Energia Warszawa podpisały umowę o współpracy przy projekcie pozyskiwania ciepła z infrastruktury metra. Firma sprawdzi, czy ciepło z tuneli, stacji czy systemów wentylacyjnych może ogrzać stolicę.

W tunelach metra gromadzi się dużo ciepła generowanego przez pociągi, tłumy pasażerów i elektronikę - wyjaśniają firmy. Dzięki nowoczesnej technologii strumienie gorącego powietrza można ponownie wykorzystać do ogrzewania stolicy.

To rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska, ponieważ energia zawarta w cieple odpadowym jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Ponadto jest to również realna korzyść ekonomiczna.

Według przedstawiciela Metro Warszawskiego, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju stolicy, metro pozostanie głównym środkiem transportu miejskiego i docelowo będzie się składać z pięciu linii, co doprowadzi do jeszcze większej produkcji ciepła . Dlatego rozpoczęto prace nad innowacyjnym sposobem wykorzystania możliwości ciepła odpadowego w metrze.

Jeśli chodzi o wykorzystanie energii metra, Warszawa czerpie z doświadczeń innych europejskich miast. Ciepło odpadowe z londyńskiego metra jest obecnie wykorzystywane do ogrzewania i podgrzewania wody w ponad 1350 domach, szkole i dwóch ośrodkach rekreacyjnych w rejonie Islington.


Podobne wiadomości: