Warszawscy policjanci masowo odchodzą na emeryturę ze względu na niskie płace

17 grudnia 2022 10:29
Warszawscy policjanci masowo odchodzą na emeryturę ze względu na niskie płace фото

Zdaniem związków sytuacja kadrowa w policji pogarsza się w całym kraju. Co roku w Warszawie na emeryturę przechodzi średnio 300 policjantów. W tym roku złożono już 500 takich wniosków.

Zdaniem związków zawodowych dla policjantów korzystne jest przejście z końcem roku na emeryturę, bo wtedy nastąpi podwójna indeksacja wynagrodzeń – służbowa i emerytalna. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba odchodzących na emeryturę wzrosła w całym kraju o 40%.

Przyczyną wzrostu liczby pracowników chcących przejść na emeryturę pod koniec 2022 r. może być niepewna sytuacja z wypłatami policjantów w przyszłym roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi negocjacje ze związkami zawodowymi.

Wśród najważniejszych decyzji, które powinny powstrzymać odpływ pracowników, jest premia w wysokości 550 zł dla wszystkich funkcjonariuszy pełniących służbę w Warszawie. Ponadto potwierdzono potrzebę premii motywacyjnej. Od 2023 r. wszyscy funkcjonariusze, którzy przepracowali 15 lat, otrzymają dodatek specjalny, którego wysokość wyniesie 5% ich miesięcznego wynagrodzenia.

I co roku będzie wzrastać o kolejny 1%, aż po 25 latach pracy osiągnie 15%. Dzięki ponad 32-letniemu doświadczeniu kwota ta zostanie uwzględniona w jednej podstawie do obliczenia emerytury.

Wśród decyzji, jakie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło wojsku, znalazło się także zwiększenie funduszu premiowego na przyszły rok o 30 mln zł.


Podobne wiadomości: