Radni apelują by nie używać środków pirotechnicznych na Sylwester w Warszawie

15 grudnia 2022 13:25
Radni apelują by nie używać środków pirotechnicznych na Sylwester w Warszawie  фото

Do Nowego Roku zostały już tylko dwa tygodnie. Dla wielu święto to kojarzy się z radością i zabawą, jednak dla zwierząt jest to czas wielkiego stresu. Kiedy wybuchają petardy (któremu towarzyszą głośne odgłosy i błyski), zwierzęta wpadają w panikę i próbują znaleźć spokojniejsze, bezpieczniejsze miejsce.

Z tego powodu członkowie Rady m.st. Warszawy z Komisji Ochrony Środowiska przyjęli rozporządzenie w sprawie niestosowania wyrobów pirotechnicznych.

Komisja wezwała mieszkańców stolicy do obejścia się bez petard i fajerwerków - aby zwierzęta domowe i dzikie czuły się spokojnie. Członkowie komisji przypomnieli też, że co roku pracownicy miejskiego ogrodu zoologicznego i schroniska dla bezdomnych zwierząt w Warszawie martwią się o swoich podopiecznych. W panice zwierzęta mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, stwarzać zagrożenie dla siebie i innych. Ponadto stres prowadzi do spadku odporności, co może powodować rozwój różnych chorób u zwierząt.

Przypomnijmy, że w tym roku stolica zrezygnowała z obchodów Nowego Roku w mieście. Ale nawet w poprzednich latach (począwszy od 2018 r.) na tego typu imprezach nie było materiałów pirotechnicznych – Warszawa zdecydowała się zastąpić sztuczne ognie pokazami laserowymi. Niemniej jednak wielu obywateli używa petard i fajerwerków indywidualnie.


Podobne wiadomości: