W Polsce pacjent czeka w kolejce do lekarza średnio cztery miesiące.

7 grudnia 2022 16:08
W Polsce pacjent czeka w kolejce do lekarza średnio cztery miesiące. фото

W Polsce na wizytę u lekarza pacjent czeka średnio cztery miesiące – wynika z ostatnich badań fundacji Watch Health Care (WHC), która co roku bada, jak wygląda sytuacja z dostępnością gwarantowanych usług medycznych.

Według danych WHC w 2013 roku na wizytę u specjalisty pacjenci musieli czekać średnio dwa miesiące. Oznacza to, że w ciągu prawie dziesięciu lat okres oczekiwania podwoił się. Jednocześnie jeszcze w 2021 roku czas oczekiwania szacowano na 2,9 miesiąca.

Z raportu wynika, że ​​jedną z nielicznych specjalizacji wymagających maksymalnej cierpliwości od pacjentów jest hematologia. A więc osoba dorosła, która chciałaby zapisać się teraz na wizytę do hematologa, będzie musiała czekać w kolejce od pięciu, sześciu miesięcy do dwóch lat.

Kontynuując zestawienie najrzadszych specjalizacji fundusz zwraca również uwagę, że średni czas oczekiwania w kolejce do alergologa to 5,7 miesiąca, do chirurga naczyniowego – 9,1 miesiąca, do diabetologa – 7,4 miesiąca, do endokrynologa – 5,9 miesiąca.

Polskie nakłady finansowe na służbę zdrowia tylko rosną z roku na rok, a kolejki, co dziwne, coraz dłuższe - WHC uważa, że ​​dzieje się tak dlatego, że nie ma odpowiedniej analizy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, co nie poprawia jego efektywności.


Podobne wiadomości: