Gdzie mieszkać taniej: porównanie zarobków i kosztów życia w miastach Polski

8 listopada 2022 09:57
Gdzie mieszkać taniej: porównanie zarobków i kosztów życia w miastach Polski фото

Gdzie życie jest najbardziej warte – w Warszawie, Krakowie, a może w Poznaniu? Mieszkańcy Poznania mogą strzyc włosy taniej niż w stolicy, ale ceny wynajmu mieszkań wzrosły najbardziej w Krakowie i Wrocławiu. Jak to się ma do dochodów mieszkańców Warszawy i innych dużych miast w Polsce?

Zarobki w Warszawie należą do najwyższych w kraju. Choć przeciętne wynagrodzenie brutto w stolicy w sierpniu (8027 zł) było nieco niższe niż w Krakowie (892 zł), to zdecydowanie wyższe niż we Wrocławiu (7160 zł) czy Łodzi (6203 zł). Średnia krajowa wyniosła 6583 zł.

Eksperci nie dziwią się, że duże miasta doganiają i wyprzedzają stolicę pod względem dochodów. Poza Warszawą dynamicznie rozwijają się centra biurowe, rośnie konkurencja o pracowników. Stąd wyrównanie różnicy dochodów w dużych miastach. Jednocześnie życie w Warszawie wciąż jest najdroższe w Polsce.

Według Głównego Urzędu Statystycznego średni dochód na osobę w rodzinie (bez podatków, składek na ubezpieczenie i leczenie) w ubiegłym roku w kraju wyniósł 2062 zł, z czego 1316 zł wydano na wydatki. Jedna trzecia to żywność, alkohol i papierosy, mieszkalnictwo - 24%, transport i komunikacja - 13%, rekreacja i kultura - 6% oraz opieka zdrowotna - 5%.

Koszt życia

Jeśli porównasz koszty życia w Warszawie z innymi dużymi miastami, to je wyprzedza. Na przykład w sektorze usług. Klasyczna fryzura męska u fryzjera Ursynowa kosztuje 60 zł. Natomiast w centrum Poznania fryzurę można dostać za 40 zł. Jeśli w Poznaniu manicure kosztuje 115 zł, farbowanie włosów 160 zł, a malowanie brwi henną ok. 45 zł, to w Warszawie za te same usługi trzeba będzie zapłacić odpowiednio: 145, 200 i 90 zł.

Ale w przypadku wycieczek do kawiarni polityka cenowa jest mniej więcej taka sama. Kolacja dla dwojga, zarówno w Poznaniu, jak iw Warszawie, będzie kosztować mniej więcej tyle samo – około 150 zł. Ale piwo w stolicy jest droższe: przynajmniej 12 zł wobec 9.

Ale w Krakowie mieszkańcy zauważają rosnące ceny paliw, żywności i usług remontowych. Np. wymiana umywalki na warszawiaka będzie kosztować około 110 zł, a krakowianina aż 140 zł.

Znacząco wzrosły również ceny w kawiarniach. Jeśli przed inflacją obiad dla dwojga w Krakowie kosztował około 50-60 zł, to dziś będzie kosztował – podobnie jak w Warszawie czy Poznaniu – 150 zł i więcej.

Ceny mieszkań

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym dla Warszawy wyniosła 13,3 tys. zł, w Krakowie 12,2 tys. zł, we Wrocławiu 10,6 tys. zł, w Poznaniu 10,1 tys. zł iw Łodzi 8,7 tys. Ta sama historia z cenami mieszkań z rynku wtórnego, z tą różnicą, że różnica między Łodzią a Warszawą jest jeszcze większa. Mieszkanie w stolicy jest średnio dwa razy droższe niż w Łodzi.

Według założyciela Simpl, przeciętne mieszkanie w stolicy jest droższe niż w jakimkolwiek innym polskim mieście, ponieważ średnią dodatkowo zawyżają luksusowe apartamenty, których w Warszawie jest najwięcej.

Jednak mistrzami pod względem rosnących cen wynajmu mieszkań były Kraków i Wrocław. W tych miastach koszt wynajmu wzrósł o ponad jedną trzecią. Wszystko za sprawą rosnącego zapotrzebowania na tańsze mieszkania wśród uchodźców z Ukrainy i studentów, którzy powrócili na studia stacjonarne.


Podobne wiadomości: