Jak często prać stanik

17 sierpnia 2022 14:43
Jak często prać stanik фото

Kwestia dopasowania i wyboru modelu to nie jedyna trudność w temacie biustonoszy. Wyjaśnimy, jak często i dlaczego należy prać biustonosz. Doradzimy również, jak zrobić to dobrze.

Biustonosz to nie tylko najprostszy element garderoby (bo nosimy go na co dzień), ale okazuje się, że to właśnie on budzi najwięcej pytań i wątpliwości. I nie chodzi o to, jakie style są modne, a nie o to, który stanik najlepiej pasuje, najważniejsze jest to, że jest wygodny i nie wyrządza szkody.

Jak często prać

Niektórzy twierdzą, że stanik z brudną bielizną należy po każdym założeniu wyrzucić – ale to przesada. Po pierwsze dlatego, że zbyt częste mycie nie jest przyjazne dla środowiska, dlatego należy je robić w razie potrzeby. Po drugie, jest to tak delikatna część garderoby, że pranie prowadzi do jej uszkodzeń – odkształceń lub przetarcia (dlatego lepiej prać w specjalnej torbie, ale o tym później). Nie oznacza to, że możemy go nosić tygodniami. Bo choć brud często przez długi czas nie jest widoczny gołym okiem, nie oznacza to, że się nie pojawia.

Przede wszystkim nie należy nosić swojego ulubionego stanika bez przerwy, nie tylko ze względów higienicznych, ale także w celu przedłużenia jego żywotności – rzadziej używany stanik dłużej pozostanie elastyczny. Ale bez względu na to, ile par masz w szufladzie i jak często zmieniasz modele, jest jedna zasada: biustonosz należy prać przynajmniej raz w tygodniu, czyli po około 3-6 użyciach.

Biustonosz sportowy należy prać częściej, po dwóch, a nawet jednym założeniu.

Dlaczego należy regularnie myć

Dlaczego to takie ważne? Im bliżej ciała coś nosimy, tym częściej trzeba to prać. Ma bezpośredni kontakt z potem. Biustonosz jest jednym z takich, który bezbłędnie wchłania pot - zbyt rzadko zmieniany będzie brzydko pachniał. Ponadto rozmnażają się na nim bakterie i grzyby, które dodatkowo mieszają się ze sobą. Wysoka temperatura ciała jest dla nich korzystna. Bliskość pach wprowadza również pozostałości dezodorantu, które mogą powodować dodatkowe zabrudzenia i przebarwienia. Więc lepiej do tego nie dopuścić. Ponadto przy zbyt rzadkim praniu biustonosza pod biustem lub między piersiami może pojawić się trądzik (skóra gorzej oddycha pod tkaniną).

Jak prać

Niestety podpowiedź na metce nie jest złośliwą intencją producenta, ale dobrą radą – pranie ręczne najlepiej sprawdza się w przypadku koronek, jedwabiu i cienkich pasków. Jeśli chodzi o biustonosze sportowe czy modele bawełniane, pranie ich w pralce nie powinno ich uszkodzić, ale są dwa warunki: należy zabezpieczyć biustonosz wspomnianym już lnianym woreczkiem i użyć jak najdelikatniejszego proszku (lepszy płyn do prania i dla delikatne ubrania). Podobnie jak fakt, że biustonoszy nigdy nie należy suszyć w suszarce bębnowej. Wysoka temperatura to jedno (nie jest przeznaczona przede wszystkim do elementów elastycznych), ale to nie jedyne niebezpieczeństwo. Ekspozycja na dużą prędkość podczas suszenia może wypaczać sztywne części i powodować zużycie biustonosza nawet po jednej wizycie w suszarce. Czego oczywiście nie chcemy.


Podobne wiadomości: