Pracownicy Biedronki domagają się podwyżki o 500 zł

12 sierpnia 2022 15:03
Pracownicy Biedronki domagają się podwyżki o 500 zł фото
 

Związki zawodowe pracowników sieci sklepów Biedronka zażądały podwyżki płac netto o 500 zł. Jeśli pracodawca nie spotka się w połowie, pracownicy mogą udać się do konkurencji.

Powodem tego żądania ze strony związków była potencjalna decyzja kierownictwa firmy o otwieraniu sklepów w niedziele. Trzy związki zawodowe sieci napisały do ​​pracodawcy, domagając się ogólnej podwyżki płac.

Z listu opublikowanego na portalach społecznościowych wynika, że ​​działacze związkowi domagają się 500 zł netto za każdego pracownika Biedronki. Swoją decyzję uzasadniali wzrostem kosztów utrzymania, w tym inflacją, która przy braku podwyżek prowadzi do zubożenia pracowników. Ponadto działacze związkowi zauważają, że wzrost wynagrodzeń zwiększy motywację pracowników, która ostatnio spadła z powodu dużej rotacji kadr.

Опубликовано NSZZ "Solidarność" w JMP S.A. Biedronka Воскресенье, 7 августа 2022 г.

Jeśli pracodawca nie zastosuje się do prośby, możliwy jest odpływ pracowników do konkurencyjnych sklepów. Argument ten znajduje odzwierciedlenie w danych z rynku pracy. Sprzedawcy i kasjerzy to jedne z najbardziej poszukiwanych ogłoszeń o pracę w urzędach pracy i na internetowych tablicach ogłoszeń, prezentowanych co miesiąc przez Grant Thornton.

Według informacji przekazanych przez sieć sklepów Biedronka wynagrodzenie pracowników na stanowisku sprzedawcy/kasjera waha się od 3460 zł do 3800 zł brutto dla osób, które nie mają doświadczenia zawodowego. Po trzech latach pracy wynagrodzenie wzrasta z 3600 zł do 4050 zł brutto. Kierownik sklepu na poziomie podstawowym otrzymuje 5100 zł brutto.

W przypadku pracowników centrów dystrybucyjnych wynagrodzenie magazyniera wynosi od 3800 do 4100 zł brutto, a inspektora administracyjno-magazynowego od 4650 do 4950 zł brutto. Jak podkreślali przedstawiciele sieci, stawki te obowiązują od początku tego roku i w porównaniu z wynagrodzeniami na 2021 r. wzrosły średnio z 200 zł do 250 zł brutto dla prawie 60 tys. pracowników.

W samej Polsce Biedronka zatrudnia ponad 70 000 osób. Jest również liderem pod względem liczby sklepów, z ponad 3000 w całym kraju.


Podobne wiadomości: