Dlaczego krety pojawiają się u dzieci i czy warto alarmować

1 sierpnia 2022 12:00
Dlaczego krety pojawiają się u dzieci i czy warto alarmować фото

Kiedy pieprzyki pojawiają się na czystym ciele dziecka, rodzice mogą się martwić, ponieważ nieszkodliwe plamy mają tendencję do degeneracji w nowotwory złośliwe. Strach jest również spowodowany tym, że dziecko może przypadkowo podrapać lub zranić znamię. Dr Komarovsky mówił o naturze pochodzenia plam starczych i przypadkach, w których warto odwiedzić lekarza.

Wraz z pojawieniem się moli u dzieci pojawia się wiele pytań - jaki był impuls do ich powstania, jak są niebezpieczne i czy warto się ich pozbyć w dzieciństwie, czy lepiej odłożyć je na okres dorastania.

DLACZEGO MAŁE DZIECI POJAWIAJĄ SIĘ KROPKI

Pieprzyki i plamy starcze na ciele dziecka powstają z melanocytów. Te komórki pigmentowe są obecne w ciele każdej osoby, niezależnie od wieku. Miejscem ich lokalizacji jest przestrzeń pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną warstwą naskórka. Tak więc obecność komórek pigmentowych nie jest odchyleniem, jest normalna w dzieciństwie.

Najczęściej znamiona na kurze dziecka są niewielkie i wyróżniają się jasnobrązowym kolorem. Nie da się ich wyczuć palcem.

Jeśli takie krety utworzyły się w wielu ilościach, nie powinieneś się martwić. Ale formacje o średnicy ponad 1,5 cm z rozmytymi krawędziami i nierówną tonacją wymagają konsultacji z pediatrą lub dermatologiem. Zmienione znamiona są niebezpieczne dla możliwego odrodzenia, dlatego ważne jest, aby podjąć na czas środki, aby zapobiec lub usunąć koncentrację problemu.

Zdarza się, że kret znika sam i nagle. Jeśli na jego miejscu pojawiła się mała blada plamka, dziecko należy pokazać lekarzowi. Takie nieoczekiwane zachowanie znamion może sygnalizować początek rozwoju choroby skóry.

KIEDY SPODZIEWAĆ SIĘ POJAWIENIA SIĘ MOLI

KIEDY SPODZIEWAĆ SIĘ POJAWIENIA SIĘ MOLI

Komórki pigmentowe wypełniają mały organizm w procesie rozwoju wewnątrzmacicznego. Naukowcy twierdzą, że pojawienie się znamion jest możliwe natychmiast po urodzeniu. Ale to są tak rzadkie przypadki, że nie warto się na nich skupiać. Ale w wieku około 4 lat same dzieci mogą już zauważyć określone plamy na swoim ciele.

Jeśli dziecko ma wiele znamion w okresie przejściowym, te zmiany na ciele utożsamiane są ze zmianą równowagi hormonalnej nastolatka. W ciągu kilku lat formacje mogą się bardzo aktywnie formować. W trzeciej dekadzie na ludzkim ciele jest już wiele moli, potem proces ulega spowolnieniu.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdy krety pojawiają się u dzieci. Mechanizm ich rozwoju zależy od konkretnego organizmu i tylko uważni rodzice mogą dokładnie wiedzieć, na jakim etapie ścieżki życiowej u dziecka pojawił się dany pierwiastek.

Ogólnie proces powstawania znamion zależy od kilku czynników:

  • częstotliwość ekspozycji na słońce;
  • etap aktywnego rozwoju dziecka;
  • dziedziczna predyspozycja.

Dlaczego pieprzyki pojawiają się u dziecka? Genetyka jest jedną z głównych przyczyn determinujących wiek pojawienia się znamion. Lekarze uważają, że jeśli dana osoba ma pieprzyki w wieku dorosłym, to u dzieci tej osoby również uformują się późno. To samo mówią dermatolodzy o wielości formacji. Im więcej pieprzyków mają rodzice, tym więcej będą na ciele dziecka.

Statystyki medyczne odnotowały wczesny wiek pojawienia się moli - 1 - 2 lata. Takie dzieci są już zabierane na wakacje na wsi i na plażę, gdzie są narażone na promieniowanie ultrafioletowe. Krótkotrwałe spacery po ulicy z ekspozycją na światło słoneczne ciała dziecka mogą powodować powstawanie nowych znamion.

MORALE W NAJMNIEJSZYM: CZY WARTO BUDZIĆ

MORALE W NAJMNIEJSZYM: CZY WARTO BUDZIĆ?

Wszystkie pieprzyki u noworodków są klasyfikowane w następujący sposób:

Znamiona graniczne - guzki o wyraźnych granicach, których kolor jest nie tylko brązowy i czarny, ale także ciemnofioletowy. Elementy unoszą się ponad skórę i nie powodują bólu przy naciskaniu. Włosy nie wyrastają na powierzchni takich znamion, co odróżnia je od innych typów. Średnica znamion granicznych waha się od kilku milimetrów do 1 cm, czasami dorastają do 5 cm, niebezpieczeństwo tkwi w możliwej złośliwości.

Znamiona śródskórne u niemowląt nazywane są przez specjalistów zwykłymi znamionami, a ich kształt jest wskazany. Może to być plamka rozłożona na powierzchni skóry o średnicy kilku milimetrów lub duża pofałdowana formacja, przypominająca wyglądem jeżynę. U niektórych dzieci znamię śródskórne ma charakterystyczną szypułkę. Jego kolor może być czerwony, czarny, jasnobrązowy lub naturalny miąższ.

Złożona, jest to również forma mieszana - typ przejściowy między wyżej opisanymi gatunkami. Gęsty nowotwór o kulistym lub kopulastym kształcie charakteryzuje się ciemnobrązowym, ciemnoczerwonym i czarnym kolorem i ma średnicę około 1 cm. Znamiona złożone różnią się od znamion naskórkowych obecnością włosów. Mają minimalne ryzyko przekształcenia się w czerniaka, ale nadal wymagają zwiększonej uwagi.

Znamiona wrodzone są powszechnym zjawiskiem. Lekarze kojarzą ich powstawanie z naruszeniem mechanizmu transformacji komórek, które pierwotnie były skórą zarodka w melaninę. Wrodzony pieprzyk natychmiast rzuca się w oczy i przyciąga uwagę lekarzy nawet w szpitalu. Niebezpieczeństwo złośliwości takiego znamię zależy od jego położenia względem warstw naskórka.

Znamiona olbrzymie typu wrodzonego u noworodków występują bardzo rzadko. Dziewczęta rozwijają je częściej niż chłopcy. Pieprzyki rosną wraz z ciałem dziecka i stabilizują się wraz z wiekiem.

Źródło


Podobne wiadomości: