Jak złagodzić wiosenne migreny bez leków

5 kwietnia 2024 16:34
Jak złagodzić wiosenne migreny bez leków фото

Migrena nie jest zwykłym bólem głowy. Ataki mogą być tak silne, że masz ochotę zamknąć się w ciemnym pokoju i położyć.

Jak możesz uchronić się przed chorobą? O odpowiedź zwróciliśmy się do specjalistów kliniki leczenia bólu – jednej z najbardziej renomowanych w Izraelu – http://rem.org.il/.

Objawy

Migreny zwykle atakują tylko połowę głowy. Przychodzi falami: pulsuje, bije, uciska, boli. Może towarzyszyć szybkie bicie serca, zwiększone wydalanie płynów z organizmu, zwiększone pragnienie, wymioty i obrzęk twarzy.

U wielu osób ból „wędruje” od lewej do prawej i z powrotem podczas ataku. Rzadziej zakrywa całą głowę na raz. Nasila się podczas wchodzenia po schodach i innych aktywności fizycznych. A także podczas kaszlu, kichania, pochylania głowy.

Całe to cierpienie trwa jakieś cztery godziny, a u innych trzy dni. Możliwość złapania oddechu między nimi jest również dla każdego inna: niektórym choroba daje tylko kilka dni lub tydzień, innym - miesiąc.

Dla wielu choroba znacznie się zmienia po 40 latach. Ataki bólu głowy są coraz słabsze, ale nadal dokuczają mi niemal codziennie.

Należy pamiętać, że wszystkie te metody mogą przynieść ulgę podczas ataku migreny, ale prawdziwą pomoc może zapewnić tylko lekarz. Skontaktuj się ze specjalistą w celu wyjaśnienia diagnozy i wyboru leków.

Kofeina

Na początku ataku może pomóc filiżanka dobrej kawy. Ważne jest, aby wcześniej upewnić się, że przyczyną bólu głowy nie jest wzrost ciśnienia, w przeciwnym razie efekt będzie odwrotny. Nawiasem mówiąc, jeśli przed wypiciem kawy zażyłeś środek przeciwbólowy na bazie paracetamolu, kofeina wzmocni jego działanie.

Ale nawet bez leków kawa dobrze radzi sobie w początkowej fazie migreny. Najważniejsze, aby nie nadużywać, w przeciwnym razie dostaniesz bezsenności, co pogorszy migrenę.

Ciemność, cisza, spokój

Podczas migreny jasne światła i głośne dźwięki przypominają wbijanie gwoździ w głowę. Dlatego musisz udać się do ciemnego pokoju, poprosić rodzinę, aby była ciszej i położyła się. Wielu ekspertów zaleca wysypianie się.

I nie zapomnij o wietrzeniu pomieszczenia. Bóle głowy nasilają się z powodu braku świeżego powietrza.

Zimno lub ciepło

Inną metodą, którą musisz wybrać dla siebie, są kompresy. Na niektóre migreny dobrze pomaga zimny kompres na czole (ręcznik namoczony w zimnej wodzie lub okład z lodu owinięty w szmatkę). Inni wolą zastosować ciepłą podkładkę grzewczą na karku.

Aromaterapia

Jeśli cierpisz na migrenę i nie mdli Cię żaden zapach, możesz spróbować zapalić lampę zapachową z kojącym olejkiem. Może to być lawenda, mięta, eukaliptus, rozmaryn lub drzewo sandałowe.

Masaż

Lekki masaż szyi i głowy pomoże złagodzić napięcie mięśni i złagodzić ból. Delikatnie ugniataj szyję, szczególnie jej tylną powierzchnię (dobrze działaj na punkty pod podstawą czaszki po obu stronach kręgosłupa), a następnie delikatnie uciskaj skórę głowy. Masuj skronie przez minutę. Pomocny jest również masaż punktu między brwiami. Naciśnij go przez 30 sekund.

Na dłoniach również znajdują się wrażliwe punkty. Masuj obszar pomiędzy kciukami i palcami wskazującymi przez dwie minuty.

 


Podobne wiadomości: