Nietoperze przejmują Warszawę

8 stycznia 2024 20:03
Nietoperze przejmują Warszawę фото

W stołecznych parkach pojawia się coraz więcej nietoperzy. Ssaki te chętnie zamieszkują miasto i często straszą przechodniów. Naukowcy przypominają jednak, że nietoperze są bezpieczne i zapewniają ochronę przed szkodliwymi owadami.

W ciągu ostatniego roku Rada ds. Zazieleniania przeprowadziła badania w siedmiu stołecznych parkach – to pierwsza tak szczegółowa analiza życia nietoperzy w stolicy. Na podstawie wstępnych wyników eksperci doszli do wniosku, że w ostatnich latach ich liczba znacznie wzrosła.

Wśród nietoperzy najliczniejszy jest borowiec rudy (jeden z największych nietoperzy). Gatunek ten zaliczany jest do wędrownych. Wszystko jednak wskazuje na to, że zmienił swoje zachowanie i zamiast migrować, coraz częściej zimuje w budkach dla ptaków i dziuplach drzew” – czytamy na stronie internetowej Greening Council.

W Warszawie odkryto już osiemnaście gatunków nietoperzy (spośród 27 odnotowanych w Polsce). Pomimo tego, że ich liczebność szybko rośnie, ssaki te objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

Nietoperze nie atakują ludzi i nie przywierają do włosów. Mogą ugryźć w samoobronie, jeśli na przykład dostaną się do ręki. Jeśli nietoperze przypadkowo wlecą do budynku, włącz światła i otwórz okna, aby wylecieć.

Są także naszymi sprzymierzeńcami, ponieważ żywią się owadami, które sprawiają nam kłopoty, takimi jak komary.


Podobne wiadomości: