Popularność Counter-Strike 2 gwałtownie spadła – w Internecie spadła o jedną trzecią

9 grudnia 2023 00:57
Popularność Counter-Strike 2 gwałtownie spadła – w Internecie spadła o jedną trzecią фото

Gra ukazała się we wrześniu 2023 roku i zastąpiła legendarnego CS:GO.

Aktywność w CS2 spada od samego początku premiery. Na rozczarowujące statystyki zwrócili uwagę specjaliści z GGBet.

Wystarczy spojrzeć na statystyki online z września 2023 roku, kiedy gra została wydana. Sądząc po liczbach, na początku liczba graczy dziennie wynosiła średnio 976 tysięcy osób, w szczytowym dniu ponad półtora miliona.

W ciągu miesiąca liczba osób grających online spadła o 180 tys. osób, a największa liczba graczy spadła o 200 tys.

Do listopada liczba graczy spadła do 714 tysięcy, czyli o jedną trzecią mniej niż początkowo.

Po wydaniu Counter-Strike 2 natychmiast stał się dostępny dla wszystkich użytkowników za darmo i całkowicie zastąpił CS:GO.

Gra zebrała w większości pozytywne recenzje na Metacritic. Użytkownicy skarżyli się jednak na problemy z optymalizacją.

Wielu graczy było niezadowolonych z decyzji o zastąpieniu jednej gry inną grą na Steamie. Z tego powodu w CS:GO nie można już grać na zasadzie dobierania graczy.

Co odróżnia CS2 od CS:GO

Główną innowacją jest oddzielenie chodzenia i strzelania od częstotliwości aktualizacji serwera. W większości gier online każda akcja gracza jest rejestrowana na serwerze; aktualizacje te nie następują natychmiast. Im wyższy tickrate, czyli częstotliwość aktualizacji serwera, tym wygodniej jest ci grać. W CS:GO akcje rejestrowano 64 razy na sekundę. Ale gra miała również serwery z aktualizacjami 128 tyknięć.

W CS2 programiści dodali tak zwane aktualizacje serwera sub-tick oprócz zwykłych 64 ticków. Teraz, zgodnie z planem, wszystkie ruchy powinny być rejestrowane natychmiastowo. Ale w rzeczywistości, również z powodu różnych pingów graczy, mogą wystąpić nieprzyjemne opóźnienia. Załóżmy, że strzeliłeś, uciekłeś i nagle zginąłeś.

Fizyka krwi stała się bardziej poprawna. Teraz nie tylko rozpryskuje się na ścianę, ale robi to fizycznie niezawodnie – w zależności od tego, skąd padł strzał. Dzięki nowej fizyce krwi strzelanie stało się nieco przyjemniejsze. A kiedy wejdziesz do pokoju, w którym właśnie zginął Twój partner, szybko zrozumiesz, skąd do niego strzelali – w kierunku plamy krwi na ścianie.

Dym stał się obiektem fizycznym. Tak, teraz możesz usunąć dym detonując znajdujący się w nim granat odłamkowy. Niezawodnie odbija również światło i wydaje się, że stał się grubszy. Nie ma to jednak większego wpływu na wynik bitew. Dym z granatu pozostaje tylko dymem, choć pięknym.

Nowe oświetlenie i grafika. Wraz z przejściem na silnik Source 2 gra stała się znacznie piękniejsza. Pierwszą rzeczą, za którą należy podziękować, jest realistyczne oświetlenie. Dzięki niemu wszystkie mapy, na których udało mi się poprawnie zagrać, sprawiają wrażenie trochę innego. Ma to bezpośredni wpływ na rozgrywkę: ukrywanie się w ciemności jest teraz trudniejsze.

Koniec z kołem zakupu broni. W Counter-Strike 2 cały asortyment broni wyświetlany jest na jednym ekranie. Oczywiście lepiej robić zakupy w staromodny sposób – za pomocą skrótów klawiszowych. Ale nowicjuszom z pewnością spodoba się zaktualizowane menu. Informacje w nim zawarte czyta się znacznie lepiej.

Popularne mapy, takie jak Inferno, Nuke czy Dust 2, przeszły drobne zmiany. Mają zabawne detale, które nie wpływają na rozgrywkę. Na przykład paczki papierosów w kościele w Inferno. Ogólnie wszystko pozostaje takie samo, chociaż mapy wydają się inne ze względu na nową grafikę i oświetlenie.

Dokładniejszy dźwięk. Wiesz, że w CS-a lepiej grać na słuchawkach, prawda? Dzięki temu uszy są teraz przyjemniejsze niż wcześniej. Drewno chrzęści pod stopami. Słychać drżenie chwiejnych schodów. A upuszczenie ciała nie brzmi już tak, jakby ktoś upuścił worek ziemniaków.

To wszystko ma oczywiście wpływ na rozgrywkę. Teraz łatwiej jest zrozumieć, gdzie dokładnie znajduje się wróg, który beztrosko puszcza Shift i przechodzi z chodzenia na bieg.


Podobne wiadomości: