Gracze Dota II, którzy zarobili miliony na The International

19 października 2023 17:24
Gracze Dota II, którzy zarobili miliony na The International фото
N0tail - OG

International 2023 trwa pełną parą – główny turniej Dota 2. 20 drużyn, gigantyczna arena, ogromne wygrane i miliony oczu obserwujących całość. Razem z GGBet opowiadamy jak działa The International i kto był w stanie na nim zarobić szalone pieniądze.

Jak powstała The International

Pierwsza edycja The International została ogłoszona 1 sierpnia 2011 roku. Warto zrozumieć, że był to pierwszy turniej na taką skalę. Wcześniej mistrzostwa Dota, takie jak Dreamhack, oferowały nagrody pieniężne w wysokości 10–20 tysięcy dolarów, a The International dysponowało pulą nagród w wysokości 1,6 miliona dolarów. Absolutnie niespotykana ilość, do której turnieje w innych grach nie były w stanie się zbliżyć.

W tym samym czasie The International było częścią wystawy Gamescom. Nie było osobnej areny, szczegółowej obsługi i warunków, którymi rozpieszczani są współcześni e-sportowcy. Przykładowo na wszystkie 16 drużyn przypadała tylko jedna sala rekreacyjna, a obiady i kolacje gracze opłacali na własny koszt.

Ale wszystkie te bonusy i gadżety „odeszły” w kolejnych latach. Wraz z komfortem drużyn rósł fundusz nagród, ogromne areny przekazano The International, a poziom emocji wokół wydarzenia zbliżył się do tego, co zwykle dzieje się w przypadku Pucharu Świata. Dzięki Dota 2 i The International e-sport w końcu przekształcił się z zabawy dla nastolatków w biznes, wokół którego kręcą się duże pieniądze.

Międzynarodowy fundusz nagród otrzymuje 25% od każdej sprzedaży kompendium, będącego alternatywą dla „karnetu bojowego”, dzięki któremu gracze otrzymują różne aktywności i bonusy w grze. Oznacza to, że większość funduszu nagród tworzą sami gracze.

Wśród Iroków są milionerzy

Nagrody pieniężne w Dota 2 są uważane za najwyższe w e-sporcie. Doświadczeni zwycięzcy The International od dawna mają na kontach sumy z sześcioma zerami. A to nie uwzględnia faktu, że gracze w Dota też mają pensje, których wysokość nie pozwala na ujawnienie kontraktu.

Wystarczy spojrzeć na karierę Johana Sundsteina, czyli N0taila. Ten Duńczyk uważany jest za jednego z najbardziej utytułowanych e-sportowców w ogóle. Jako członek OG dwukrotnie zwyciężył w The International – w 2018 i 2019 roku. Same zwycięstwa przyniosły Sundsteinowi 5,3 miliona dolarów, a w 2022 roku nagroda pieniężna e-sportowca wyniosła 7,18 miliona dolarów.

Esse Vainikka, JerAx, również odszedł niedaleko. Były kolega z drużyny Sundsteina pochodzi z Finlandii. Udało mi się walczyć z OG w ramach Team Liquid, jednej z najsilniejszych drużyn w Dota 2. Ale ostatecznie przeniosłem się do OG, gdzie spędziłem cztery lata. Pula nagród wynosi 6,4 miliona dolarów.

Australijczyk Anathan Pham, znany również jako ana, zarobił nieco ponad 6 milionów nagród pieniężnych. I – nie uwierzycie, bronił także honoru OG na The International w 2018 i 2019 roku. Obecnie ma status wolnego agenta.

Cały skład OG składał się w zasadzie z milionerów, nad których nagrodami pieniężnymi chciałoby się ślinić. Ale w innych zespołach są też bogaci gracze. Na przykład Ivan Borislavov o pseudonimie MinD_ContRoL z Bułgarii może pochwalić się nagrodą pieniężną wynoszącą 4,1 miliona dolarów. Udało mu się podbić The International w ramach Team Liquid. Gracz e-sportu gra obecnie w drużynie Nigma Galaxy, gdzie występuje od 2019 roku.


Podobne wiadomości: