Bezdomni są przenoszeni do mieszkań w Warszawie, aby pomóc im przetrwać zimno

13 listopada 2023 20:44
Bezdomni są przenoszeni do mieszkań w Warszawie, aby pomóc im przetrwać zimno фото

Nadchodzi zima. Bezdomni coraz częściej pojawiają się w późnych godzinach warszawskiego metra. Niezależne organizacje biją na alarm: problem się nasila, a liczba bezdomnych w mieście rośnie. Władze miasta chcą ich wesprzeć.

Głównym celem Warszawy jest przesiedlenie osób dotkniętych kryzysem bezdomności do domów – podaje biuro prezydenta stolicy. "W tym roku oddaliśmy już 100 mieszkań, teraz remontujemy kolejnych 20, a naszym celem jest posiadanie 200 mieszkań, które będą użytkowane zgodnie z zasadą Housing First. Chodzi o to, aby bezdomni usamodzielnili się i mogli dobrze żyć w środowisku miasto."

Oprócz mieszkań Warszawa remontuje łaźnię dla bezdomnych przy ul. Wenedów, który zostanie otwarty w 2024 roku.

W tym roku osoby bezdomne mogą bezpłatnie odwiedzić Stołeczny Ośrodek dla Osób Pijanych – pomaga to w zaprzestaniu upijania się (przeważnie jest to usługa płatna). Do tego dochodzi całodobowa infolinia, dzięki której osoby w kryzysie mogą dowiedzieć się o możliwych formach pomocy.

A jednak głównym tematem są miejsca noclegowe, których w Warszawie jest zaledwie 1,4 tys., choć zdaniem wiceprezydenta „nigdy nie zdarzyło się, żeby osoba potrzebująca noclegu go nie otrzymała. ”

W ubiegłym roku zmieniła się mapa warszawskich urzędów skarbowych: teraz wszystkie trzy skupione są tylko w jednej z 18 dzielnic – Białolence. Urzędnicy byli szeroko krytykowani za tę decyzję.


Podobne wiadomości: