W budynku Wyższego Sądu Administracyjnego odkryto farmę wydobywającą kryptowaluty

10 listopada 2023 09:28
W budynku Wyższego Sądu Administracyjnego odkryto farmę wydobywającą kryptowaluty фото

W głównym gmachu Wyższego Sądu Administracyjnego w Warszawie odkryto potężne urządzenia służące do wydobywania kryptowalut. Ukryto je w instalacji wentylacyjnej oraz na podłodze technicznej.

Kilka urządzeń zlokalizowano w kanale wentylacyjnym na ostatnim piętrze budynku, a także na piętrze technicznym w innej części budynku, w pobliżu punktów energetycznych.

Konserwator budynku zauważył urządzenia charakteryzujące się dużym poborem energii i mocą obliczeniową. Później okazało się, że kilka tygodni po zdarzeniu dyrekcja sądu rozwiązała umowę ze spółką odpowiedzialną za utrzymanie budynku.

„O zamontowaniu urządzeń w infrastrukturze technicznej gmachu sądu przez funkcjonariuszy Policji powiadomiono Naczelny Sąd Administracyjny, którzy podjęli niezbędne działania, obejmujące demontaż i zabezpieczenie znalezionego sprzętu elektronicznego” – napisał sędzia Marciniak.

„Incydent ten nie spowodował zagrożenia bezpieczeństwa danych przechowywanych w Naczelnym Sądzie Administracyjnym” – stwierdził sędzia. Dodaje również, że o zdarzeniu powiadomiono Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Śledztwo w sprawie farmy górniczej przed Naczelnym Sądem Administracyjnym nadzoruje Prokuratura Śródmieście. Wszczęto postępowanie karne z art. 278 par. 5 Kodeksu karnego, tj. w sprawie kradzieży prądu. Śledztwo jest w toku, nikomu nie postawiono jeszcze zarzutów. Prowadzone są działania proceduralne mające na celu ustalenie ilości zużytej energii elektrycznej, a co za tym idzie, jej kosztu.


Podobne wiadomości: