W Polsce istnieje serwis, na którym można wystawiać opinie o kierowcach według numeru samochodu

1 listopada 2023 21:25
W Polsce istnieje serwis, na którym można wystawiać opinie o kierowcach według numeru samochodu фото

O niebezpiecznych nawykach za kierownicą, niewłaściwym parkowaniu czy niewłaściwym zachowaniu kierowców w Polsce można porozmawiać na specjalnym portalu. Wystarczy, że wpiszesz numer rejestracyjny pojazdu i napiszesz, co się stało. Strona stała się już popularna, a tablice rejestracyjne niektórych samochodów wzbudziły setki emocjonalnych komentarzy.

Dlaczego zdecydowałeś się stworzyć stronę internetową

Na YouTube istnieje kilka profili, które publikują filmy przedstawiające wykroczenia drogowe lub przykłady niebezpiecznej jazdy. W ramach ostrzeżenia policja publikuje także podobne filmy z informacją o karze za dane zdarzenie. Wszystko to w pewnym sensie psuje reputację kierowcy, którego samochód uchwycono na nagraniu. Ale w takich filmach z reguły tablica rejestracyjna jest zasłonięta, więc identyfikacja samochodu nie jest taka łatwa. Poza tym nie każdą niebezpieczną sytuację da się uchwycić na filmie i nie każda zostanie opublikowana.

W tym celu twórcy aktywiści wpadli na pomysł stworzenia serwisu tablica-rejestracyjna.pl, na którym kierowcy w ukierunkowany sposób komentowaliby zachowania innych uczestników ruchu drogowego, po uprzednim podaniu numeru rejestracyjnego danego samochodu lub odnalezieniu to na stronie internetowej.

Czy publikowanie tablicy rejestracyjnej samochodu w Internecie jest legalne

Numer nie jest informacją poufną, nie należy do kategorii danych osobowych i identyfikuje pojazd, a nie kierowcę. Dlatego z punktu widzenia prawa możliwa jest publikacja numeru rejestracyjnego samochodu.

Jak działa witryna

Wystarczy wpisać numer rejestracyjny samochodu i skomentować umiejętności prowadzenia pojazdu przez osobę za kierownicą, opcjonalnie potwierdzając to zdjęciem.

Problem w tym, że na serwisie pojawiło się już całkiem sporo sarkastycznych i niezwykle wyrazistych komentarzy, które czasami utrudniają zrozumienie sytuacji. Są one równoważone pozytywnymi komentarzami, na przykład czasami kierowcy komplementują samochody i ich właścicieli. A takie balansowanie ma raczej pozytywny skutek: z jednej strony kierowcy ignorujący przepisy dowiadują się, że inni to zauważają i sprzeciwiają się temu. Z drugiej strony ci, którzy jeżdżą zgodnie z przepisami, widzą, że inni użytkownicy dróg to doceniają.

W każdym razie strona jest wyjątkowa na swój sposób, ponieważ jej głównym celem jest ostrzeżenie innych kierowców przed pozbawionymi skrupułów „kolegami” i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Podobne wiadomości: