W Warszawie powstanie wieżowiec z prawie tysiącem małych mieszkań

29 października 2023 13:54
W Warszawie powstanie wieżowiec z prawie tysiącem małych mieszkań фото

Deweloper, który kupił działkę w centrum Warszawy, należącą niegdyś do Poczty Polskiej, planuje wybudować wieżowiec, w którym znajdzie się 950 mieszkań.

W tym miejscu przez długi czas stał gmach poczty polskiej, który w czasie wojny uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. Pozostałości budynku rozebrano kilka lat temu. Poczta Polska planowała tu ulokować swoją siedzibę, a nawet zleciła projekt nowego gmachu. Ale nigdy nie został on wdrożony. Następnie teren został wynajęty przez firmę, która chciała stworzyć miasto kontenerowe z restauracjami. Z tego też nic nie wyszło.

W efekcie Poczta Polska wystawiła na sprzedaż grunt przy Chmielnej 75. Przetarg na sprzedaż terenu odbył się 1 września 2023 r. Największą kwotę za nią – 147,6 mln zł – zaoferowała spółka Cavanita.

Skarb Państwa nadal ma prawo pierwokupu, ale najprawdopodobniej z niego nie skorzysta. Po podpisaniu umowy deweloper chce rozpocząć budowę.

Wieżowiec z małymi mieszkaniami

W swojej prezentacji deweloper wskazał, że w budynku o powierzchni 40 000 m² planuje się wybudować 950 mieszkań. Oznacza to, że średnia powierzchnia mieszkania wyniesie 42 m² – najprawdopodobniej w wieżowcu znajdą się niemal wyłącznie apartamenty typu studio.

Spółka podała, że ​​część mieszkań zostanie sprzedana, a część wynajmowana. Budowa rozpocznie się już w 2025 roku, jednak biorąc pod uwagę, że uzyskanie pozwoleń w tym przypadku zajmuje dużo czasu, termin wydaje się zbyt optymistyczny.


Podobne wiadomości: