Po raz pierwszy w historii maszynistką pociągu SKM w Warszawie została kobieta
Do grona przewoźników dołączyła Warszawska Kolej Miejska (SKM), której pracownicą jest kobieta z uprawnieniami kierowania pociągiem. Pierwsza maszynistka pomyślnie ukończyła szkolenie i zdała egzamin.
Kapitałowy przewoźnik czekał długo, ale cierpliwie. Teraz może śmiało powiedzieć, że to aktywność nie tylko dla mężczyzn.
Lidia Łączek zdała już egzamin certyfikujący na maszynistkę i zdała go z oceną wysoką. Już w sierpniu odbyła swój pierwszy wyjazd z instruktorem.
Obecnie w szeregach Kolei Miejskiej pracuje 138 mechaników i 1 maszynistka. Wieścią o pozytywnym zakończeniu podzielił się także szef SKM Alan Beroud:
„Lidia jest pierwszą maszynistką w historii SKM, ale wierzę, że jej wiedza, kompetencje i determinacja będą przykładem dla innych kobiet, które do tej pory uważały, że maszynistami mogą być tylko mężczyźni i że ten zawód jest dla nich nieosiągalny.
Czekamy na kolejnych kandydatów. Wiem, że na kolejny licencjonowany kurs, który rozpocznie się 2 września, zapisały się już cztery kobiety.”
Cały proces uczenia się składał się z dwóch etapów. Pierwszy to kurs na uprawnienia maszynistki/maszynistki, łącznie trwa prawie 300 godzin. Kandydaci i kandydaci poznają m.in. specyfikę pracy, podstawy prowadzenia pociągów i ich tworzenia, technikę realizacji ruchu kolejowego i tak dalej. Szkolenie kończy się egzaminem w Urzędzie Transportu Kolejowego.
Drugi etap to wspomniane już szkolenie certyfikujące. Odbywa się po zatrudnieniu u danego przewoźnika w charakterze stażysty – i trwa od 15 do 18 miesięcy. Po odbyciu szkolenia kandydat lub kandydat zostaje dopuszczony do egzaminu w Zarządzie Transportu Kolejowego.
Zdany egzamin jest przepustką do zatrudnienia na stanowisku maszynisty/maszynistki. Pierwsza wycieczka odbywa się z instruktorem, druga – samodzielnie.