Po raz pierwszy w historii maszynistką pociągu SKM w Warszawie została kobieta

26 sierpnia 2023 13:14
Po raz pierwszy w historii maszynistką pociągu SKM w Warszawie została kobieta фото

Do grona przewoźników dołączyła Warszawska Kolej Miejska (SKM), której pracownicą jest kobieta z uprawnieniami kierowania pociągiem. Pierwsza maszynistka pomyślnie ukończyła szkolenie i zdała egzamin.

Kapitałowy przewoźnik czekał długo, ale cierpliwie. Teraz może śmiało powiedzieć, że to aktywność nie tylko dla mężczyzn.

Lidia Łączek zdała już egzamin certyfikujący na maszynistkę i zdała go z oceną wysoką. Już w sierpniu odbyła swój pierwszy wyjazd z instruktorem.

Obecnie w szeregach Kolei Miejskiej pracuje 138 mechaników i 1 maszynistka. Wieścią o pozytywnym zakończeniu podzielił się także szef SKM Alan Beroud:

„Lidia jest pierwszą maszynistką w historii SKM, ale wierzę, że jej wiedza, kompetencje i determinacja będą przykładem dla innych kobiet, które do tej pory uważały, że maszynistami mogą być tylko mężczyźni i że ten zawód jest dla nich nieosiągalny.

Czekamy na kolejnych kandydatów. Wiem, że na kolejny licencjonowany kurs, który rozpocznie się 2 września, zapisały się już cztery kobiety.”

Cały proces uczenia się składał się z dwóch etapów. Pierwszy to kurs na uprawnienia maszynistki/maszynistki, łącznie trwa prawie 300 godzin. Kandydaci i kandydaci poznają m.in. specyfikę pracy, podstawy prowadzenia pociągów i ich tworzenia, technikę realizacji ruchu kolejowego i tak dalej. Szkolenie kończy się egzaminem w Urzędzie Transportu Kolejowego.

Drugi etap to wspomniane już szkolenie certyfikujące. Odbywa się po zatrudnieniu u danego przewoźnika w charakterze stażysty – i trwa od 15 do 18 miesięcy. Po odbyciu szkolenia kandydat lub kandydat zostaje dopuszczony do egzaminu w Zarządzie Transportu Kolejowego.

Zdany egzamin jest przepustką do zatrudnienia na stanowisku maszynisty/maszynistki. Pierwsza wycieczka odbywa się z instruktorem, druga – samodzielnie.


Podobne wiadomości: