Średnia miesięczna pensja w Polsce to ponad 7 tysięcy złotych - statystyki

19 lipca 2023 17:06
Średnia miesięczna pensja w Polsce to ponad 7 tysięcy złotych - statystyki фото

Według GUS przeciętne wynagrodzenie w Polsce w pierwszym kwartale tego roku wyniosło 7124,26 zł brutto. Po odliczeniu podatków i składek na ZUS zostaje na rękę ok. 5200 zł. Jedno z najwyższych przeciętnych wynagrodzeń w Warszawie to 9490 zł, czyli 6,8 tys. zł netto.

Eksperci są zgodni: statystyki zawyżone są przez pensje najlepiej opłacanych pracowników dużych firm.

Skąd taka rozbieżność między realnymi a „przeciętnymi” zarobkami? - Ja mam dwie nogi, mój pies ma cztery, średnio my mamy trzy. To samo dotyczy średniej płacy. Średnia rośnie ze względu na bardzo wysokie pensje poszczególnych osób – tłumaczy ekonomista Marek Zuber.

Dane GUS odnoszą się do przeciętnego wynagrodzenia w dużych firmach (zatrudniających powyżej 10 osób), ale nie obejmują pracowników małych firm.

– GUS regularnie podaje średnie wynagrodzenia w dużych firmach, m.in. w sektorach rządowym, wydobywczym i energetycznym, gdzie płace są najwyższe. Tylko 45% populacji Polski pracuje w takich firmach. Oznacza to, że pensje pozostałych 55% populacji nie są nawet brane pod uwagę, wyjaśnia Zuber. Dodaje, że raport GUS o wynagrodzeniach we wszystkich spółkach pojawi się dopiero w październiku, ale obejmie wynagrodzenia w 2022 roku.

Rozwarstwienie społeczeństwa

Profesor Ryszard Bugai podkreśla, że ​​różnica między zarobkami wskazywanymi w statystykach a rzeczywistymi odczuciami Polaków wynika z rozwarstwienia społeczeństwa, które niestety się powiększa.

– Wysokie pensje otrzymują małe grupy ludności, a niskie pensje duże grupy. Nic dziwnego, że z tymi drugimi spotykamy się częściej. Jest jeszcze jeden istotny szczegół, który utrudnia ocenę wynagrodzeń mieszkańców Polski – nie wiadomo, jak zdefiniować pojęcie wynagrodzenia, czy tylko dla osób pracujących na stałe, czy na podstawie innych umów, i czy uwzględnić dochody tych, którzy prowadzą interesy, mówi Bugay w wywiadzie dla gazety. „Nie mamy danych o płacach realnych” – dodaje.

Przeciętne wynagrodzenie rośnie z powodu wysokich wynagrodzeń, których jednak nie jest tak dużo. Prawdziwe dane mogą pokazać medianę wynagrodzenia. Jednak szczegółowe dane z rynku pracy, w tym mediana, są rzadko publikowane przez GUS. Kolejny raport pojawi się w październiku 2023 roku i będzie dotyczył wynagrodzeń w 2022 roku.


Podobne wiadomości: