Która kawa rozpuszczalna jest lepsza: pięć głównych parametrów, od których zależy smak napoju

24 maja 2023 21:55
Która kawa rozpuszczalna jest lepsza: pięć głównych parametrów, od których zależy smak napoju фото

Picie lub nie picie kawy rozpuszczalnej to kwestia gustu. Aby wybór konkretnej marki Cię nie zawiódł, zwróć uwagę na te parametry przed zakupem.

Kawa rozpuszczalna występuje w czterech rodzajach

Proszek otrzymuje się przez suszenie rozpylonych kropli płynnego koncentratu kawy. Ta metoda jest uważana za przestarzałą i niezbyt dobrą, ponieważ podwójna obróbka cieplna znacznie obniża właściwości aromatyczne produktu końcowego. Taką kawę rozpuszczalną łatwo rozpoznać po charakterystycznym sproszkowanym wyglądzie. Z reguły znajduje się w segmencie niskich cen.

Kawa granulowana to w rzeczywistości ta sama kawa w proszku, tylko uformowana w granulki, które wyglądają jak małe luźne grudki. Jego cena jest nieco wyższa.

Liofilizowany jest przygotowywany przy użyciu zasadniczo innej technologii - poprzez zamrożenie, a następnie odparowanie płynu z powstałych kryształków kawy. Takie podejście pozwala znacznie lepiej zachować smak i aromat ziarna. Liofilizowana kawa wygląda jak rozrzucone małe ostre kamienie. Jest zauważalnie droższy niż poprzednie dwa typy.

Mielenie w rozpuszczaniu jest najnowocześniejszą i najbardziej udaną opcją. Podstawą jest kawa liofilizowana, zawierająca pewną ilość mielonej kawy wewnątrz kryształków. W rezultacie napój pod względem smaku i aromatu okazuje się jak najbardziej zbliżony do tego, co powstaje ze zboża. Jego charakterystyczną cechą jest niewielka ilość osadu, który pozostaje na dnie kubka z powodu cząstek mielonej kawy. Koszt jest nieco wyższy niż zwykle sublimowany.

jaki wygląd patrz rozchinnoї kawi

Arabika, Robusta lub mieszanka

Arabica, Robusta lub mieszanka obu mogą być równie dobre, o ile pasują do Twojego gustu.

Czysta arabika jest uważana za produkt droższy i ma szczególnie wielowymiarowy aromat, ale nie każdemu podoba się jej wyraźna kwaskowatość i lekkość.

Czysta Robusta daje gęsty i ciężki aromat. Taka kawa ma wyczuwalną goryczkę i zawiera znacznie więcej kofeiny (różnica może być dokładnie dwukrotna w porównaniu z arabiką).

Mieszanka arabiki i robusty to dla wielu idealny kompromis: kawa jest średnio mocna i treściwa, ale jednocześnie aromatyczna.

Klasyczne lub z dodatkami

Zwróć uwagę na skład kawy: wśród składników często pojawiają się różne smaki (orzechowy, karmelowy, waniliowy itp.). Nie pogarszają jakości napoju, po prostu dodają do niego rodzynki. Nie ma nic złego w kawie z dodatkami, jeśli lubisz określony smak - śmiało kupuj.

W szklanym słoju lub w torebce

Dobra kawa rozpuszczalna jest sprzedawana zarówno w puszkach, jak i torebkach, z których każda ma swoje zalety.

Przezroczysty słoiczek pozwala ocenić wygląd zawartości nawet w sklepie: możesz mieć pewność, że granulki pięknie się prezentują. Ale jest wada: takie pojemniki nie chronią przed światłem słonecznym, które może obniżyć jakość kawy.

Torebka strunowa zapewnia doskonałą ochronę przed zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi, ale nie pozwala zobaczyć, co jest w środku, dlatego lepiej kupować w torebce, ale tylko kawy sprawdzonej marki.
Kupując, upewnij się, że opakowanie, jakiekolwiek by nie było, zachowuje swoją integralność i szczelność. Na brzegu nie powinno być pęknięć, dziur na opakowaniu.

Jakiego koloru jest kawa w opakowaniu

Na to pytanie możesz odpowiedzieć tylko wtedy, gdy kupisz kawę rozpuszczalną w przezroczystym opakowaniu. Idealna kawa rozpuszczalna ma jednolity jasnobrązowy kolor. Zbyt ciemny odcień wskazuje, że kawa została przepalona, ​​co oznacza, że ​​istnieje ryzyko wystąpienia zbyt gorzkiego, przypalonego smaku. Białawe krawędzie granulek i kryształków wskazują na błąd w technologii gotowania, co również ma zły wpływ na smak.

Jeśli kawa jest granulowana lub liofilizowana, wszystkie cząstki powinny być w przybliżeniu tej samej wielkości. Upewnij się, że się nie kruszą i że na dnie opakowania nie ma drobnych ziarenek.


Podobne wiadomości: