Zasady przewozu rowerów w komunikacji miejskiej w Warszawie

12 kwietnia 2023 17:54
Zasady przewozu rowerów w komunikacji miejskiej w Warszawie фото

Rozpoczyna się sezon rowerowy, co oznacza, że ​​temat przewozu rowerów komunikacją miejską znów jest aktualny. Rzecznik warszawskiego ZTM i rzecznik Kolei Mazowieckich podpowiadają, o czym należy pamiętać wsiadając z rowerem do metra, tramwaju, autobusu czy pociągu.

Rowery można przewozić bezpłatnie środkami transportu publicznego i pociągami KM, ale pod pewnymi warunkami.

W autobusach i tramwajach metropolitalnych miejsce, w którym można umieścić rower, jest jednocześnie miejscem na wózek inwalidzki lub wózek dziecięcy. Dlatego jeśli przynajmniej jeden z nich znajduje się wewnątrz pojazdu, rowerzysta musi wyjść.

„Jeżeli miejsce jest wolne, rower można zaparkować, ale jeśli pojawi się osoba, która ma prawo korzystać z takiego miejsca, czyli rodzic z wózkiem lub osoba na wózku inwalidzkim, rowerzysta musi opuścić to miejsce, – podkreśla przedstawiciel ZTM.

To samo dotyczy pociągów S-Bahn (SKM). Są też wyznaczone miejsca, w których trzeba przewieźć rowery, a nawet uchwyty, do których można je przyczepić. Metro posiada również miejsca na rowery - przy pierwszych i ostatnich drzwiach pociągu.

– Za przewóz roweru odpowiada osoba, która jest jego właścicielem, co oznacza, że ​​to ta osoba odpowiada za wszelkie szkody, jakie może wyrządzić rower – przypomina rzecznik prasowy warszawskiego ZTM.
Rowery nie mogą kolidować z innymi pasażerami

Rowery można przewozić bezpłatnie w pociągach KM, ale jest to konieczne, aby zapewnić komfortową jazdę pozostałym pasażerom. Rowery należy przewozić w taki sposób, aby nie przeszkadzały pasażerom ani nie powodowały szkód – mówi Donata Novakovska.

Pociągi KM mają specjalne miejsca na rowery. W starszych pociągach trzeba wsiąść do wagonu dla osób z dużym bagażem podręcznym, a w nowszych pociągach trzeba na czas podróży zawiesić rower na specjalnym uchwycie.

Nowakowska przypomina, że ​​jeśli pasażer nie ma biletu lub nie jest on aktywowany, musi wejść drzwiami pierwszego wagonu i kupić lub aktywować go u konduktora. Podróżując rowerem, lepiej kupić go z wyprzedzeniem - w kasie lub przez Internet.


Podobne wiadomości: