Dni Ateizmu 2023 w Warszawie – wystąpi Richard Dawkins

29 marca 2023 00:03
Dni Ateizmu 2023 w Warszawie – wystąpi Richard Dawkins фото

Pod koniec marca w Warszawie odbędą się Dni Ateizmu 2023, których tematem i hasłem będzie „Nauka to nie iluzja!”. Hasło odnosi się nie tylko do pandemii COVID-19, ale także do słynnej książki Richarda Dawkinsa Bóg urojony, która stała się bestsellerem. To najpopularniejsza ateistyczna książka w historii. Poruszona zostanie również tematyka AILA – sztucznej inteligencji.

„Sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej popularna, dlatego w tym roku również chcieliśmy włączyć ją do programu Dni Ateizmu” – mówi Maciej Podgórski, założyciel Fundacji Teraz Nauka.

Richard Dawkins na Dniach Ateizmu

– Skład uczestników dyskusji na Dniach Ateizmu jest międzynarodowy. Annie Laurie Gaylor, założycielka i współprezes amerykańskiej Fundacji Wolności Religijnej, dołączy z USA, a Dan Barker, współprezes fundacji, będzie przemawiał w Warszawie. Przyjadą goście z Kanady, Irlandii, Libanu, Indii, Argentyny… – wspomina Marek Łukaszewicz z Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego. „Ale myślę, że wszyscy czekamy najpierw na Richarda Dawkinsa. W tej chwili jest najsłynniejszym ateistą na świecie. Idee, które głosi, wielokrotnie prezentowaliśmy na naszych wiecach i spotkaniach. Jego książka Bóg urojony jest często pierwszym bodźcem do zastanowienia się nad wiarą i jej zaprzeczeniem.

Ateistyczny bankiet


W sobotę 1 kwietnia o godzinie 19:30 będzie można osobiście spotkać się ze wszystkimi panelistami podczas Bankietu Ateistów, podczas którego odbędzie się ceremonia wręczenia dorocznych nagród Ateista/Ateista Roku 2023 oraz Ceremonia wręczenia Nagród Specjalnych.

(Ze względów bezpieczeństwa informacja o miejscu zostanie podana w ostatniej chwili). Podczas wszystkich części programu zapewnione będzie tłumaczenie. Konferencji towarzyszy wystawa „Sztuka ponad granicami” oraz Mały Jarmark Książek Ateistycznych.

Wystawa „Sztuka ponad granicami”

Nazwa wystawy nawiązuje do projektu Humaniści bez Granic zainicjowanego przez Fundację po agresji Rosji na Ukrainę w celu pomocy ludności ukraińskiej, która uciekła przed wojną do Polski. Reprezentowani będą artyści świadomi konieczności korzystania z wolności sztuki i wolności twórczości, niezależnie od narzuconych barier, które ograniczają lub ograniczają wolność twórczą. Szczególne miejsce zajmują tu artyści z Ukrainy.

Mały Jarmark Książek Ateistycznych

Na targach będzie można kupić prawie wszystkie wydane w Polsce książki Richarda Dawkinsa (stoisko wydawnictwa CIS) oraz zdobyć autograf autora! Wśród prelegentów będzie wielu autorów, m.in. Tomasz Witkowski, Dan Barker, Stanisław Obirek, Łukasz Połowczyk, Jan Hartman, Rafał Betlejewski, Lech Mazurek, Anna Zawadzka i inni. Na targach będzie można również kupić książki z autografami. Ponadto w wydawnictwach CIS i STAPIS będą dostępne książki innych autorów ateistycznych.

Cena udziału w konferencji: 199 zł bilet pełny, bilet studencki 99 zł


Podobne wiadomości: