Trwałość paneli fotowoltaicznych jest mocno przeceniana - wynik badań naukowców
Inwestorzy w projekty fotowoltaiczne muszą wziąć te dane pod uwagę, inaczej zostaną zwiedzeni w swoich oczekiwaniach co do rentowności w dziedzinie energetyki słonecznej.
Czescy naukowcy opublikowali artykuł, w którym zgłosili znaczące ponowne oszacowanie żywotności paneli słonecznych. Zamiast obiecanych 20-25 lat eksploatacji, dziesiątki farm fotowoltaicznych już w 11 roku eksploatacji wykazywały gwałtowną degradację i uszkodzenia.
Dane z monitoringu z 85 elektrowni słonecznych zbudowanych w Czechach w latach 2009-2010 wykazały, że główną przyczyną degradacji fotopaneli było rozwarstwienie. Projektanci od samego początku nie mieli dokładnego zrozumienia „możliwości technicznych” paneli słonecznych zakupionych do projektów i składali zawyżone obietnice.
„Żywotność elektrowni zbudowanych w latach 2009-2010 dobiegła dziś końca” – informują naukowcy. — W latach 2009-2010 oczekiwany czas życia elektrowni fotowoltaicznych w Czechach wynosił 20-25 lat. Dziś, po około 12 latach, okazało się, że ten szacunek był zbyt optymistyczny, a rzeczywisty okres eksploatacji jest o połowę krótszy od deklarowanego.
W procesie analizy stanu fotopaneli na farmach fotowoltaicznych naukowcy wykorzystali ten sam system monitoringu – Solarmon-2.0. Dla wszystkich obiektów uzyskano bardzo podobne wyniki. Nie ujawniają informacji o producentach paneli, ale mówią, że zakupów dokonano od firm pierwszego rzędu. Wszystkie badane panele zostały zamontowane pod kątem 35 stopni, a większość z nich pokryto laminatem EVA TPT.
Oszczędności na ramkach doprowadziły również do skrócenia żywotności fotopaneli - zostały one osłabione, podobnie jak odległość między ramkami a fotopanelami. Ponadto panele połączono szeregowo w celu zwiększenia napięcia, co przyczyniło się do procesów degradacji.
„Po 11 latach wydajność panelu bez odnawiania powłoki siloksanowej (lub innego środka naprawczego) spada tak bardzo, że należy go całkowicie wymienić” – czytamy w artykule. Jednak przez pierwsze 10 lat działanie fotopaneli odpowiadało deklarowanym właściwościom.
Badacze przeprowadzili również analizę ekonomiczną wyników uzyskanych z danych monitoringu i stwierdzili, że instalacje nadal są rentowne, choć na znacznie niższej marży niż pierwotnie planowano.
„Przy obecnych relatywnie wysokich cenach energii elektrycznej okres zwrotu elektrowni spada znacznie poniżej 10 lat, co w obecnej sytuacji wystarczyłoby na pokrycie kosztów inwestycji” – czytamy w komunikacie. „Jednak każde skrócenie żywotności paneli skutkuje niższym zwrotem z tej inwestycji”.