Co się stanie, jeśli zjesz spleśniałe jedzenie

22 lutego 2023 22:23
Co się stanie, jeśli zjesz spleśniałe jedzenie фото

Z pewnością każdemu zdarzyło się znaleźć w lodówce produkty z pleśnią, które wciąż miały mniej lub bardziej handlowy wygląd, a nawet zaryzykowałeś zjedzenie niektórych z nich.

Jednak czy można to zrobić i jakie konsekwencje zdrowotne to grozi, powiedział zasób Health Line.

Czy każda pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia

Niektóre rodzaje pleśni są stosowane w przemyśle spożywczym. Na przykład Penicillium jest używany do produkcji wielu rodzajów sera, w tym sera pleśniowego, gorgonzoli, brie i camembert.

Szczepy użyte do wytworzenia tych produktów są bezpieczne do spożycia, ponieważ nie mogą wytwarzać szkodliwych mikotoksyn. Warunki, w jakich żyją w serze, nie sprzyjają produkcji tych organizmów.

Inne nieszkodliwe pleśnie to Aspergillus oryzae, które służą do fermentacji soi w celu uzyskania sosu sojowego. Używa się ich również do wyrobu octu, a także napojów fermentowanych, w tym japońskiego sake.

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż niektóre rodzaje pleśni są dodawane do niektórych produktów spożywczych podczas produkcji, pleśń może nadal psuć niektóre produkty spożywcze.

Jakie jest zagrożenie pleśnią w żywności

Pleśń może wytwarzać toksyczne substancje chemiczne zwane mikotoksynami. Mogą powodować choroby, a nawet śmierć, w zależności od spożytej ilości, czasu ekspozycji oraz wieku i stanu zdrowia danej osoby.

Ostra toksyczność obejmuje objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty i biegunka, a także ostrą chorobę wątroby. Przedłużający się niski poziom mykotoksyn może osłabiać układ odpornościowy, a nawet powodować raka.

Oprócz spożywania skażonej żywności ludzie mogą być również narażeni na mikotoksyny w środowisku poprzez wdychanie lub kontakt ze skórą.

Jedną z najczęściej występujących, toksycznych i przebadanych mikotoksyn jest aflatoksyna. Jest znanym czynnikiem rakotwórczym i może spowodować śmierć w przypadku spożycia w dużych ilościach. Zakażenie aflatoksynami występuje częściej w ciepłych regionach i często wiąże się z suszą.

Aflatoksyna, podobnie jak wiele innych mikotoksyn, jest bardzo odporna na ciepło, dzięki czemu może przetrwać przetwarzanie żywności. Można go znaleźć w przetworzonej żywności, takiej jak masło orzechowe.

Co zrobić, jeśli znajdziesz pleśń w produktach

Jeśli pleśń rozwinie się na miękkiej żywności, należy ją wyrzucić. Takie produkty mają wysoką zawartość wilgoci, więc pod ich powierzchnią może łatwo rozwinąć się pleśń, co jest trudne do wykrycia. Wraz z nim mogą rosnąć bakterie.

Łatwiej jest pozbyć się pleśni z twardych produktów spożywczych, takich jak twardy ser. Po prostu odetnij spleśniałą część. Ogólnie rzecz biorąc, twarda lub gęsta żywność nie jest łatwo penetrowana przez pleśń.

Jeśli żywność jest całkowicie spleśniała, należy ją wyrzucić. Należy również unikać zapachu spleśniałej żywności, ponieważ może to powodować problemy z oddychaniem.


Podobne wiadomości: