Czy zielona herbata obniża lub zwiększa ciśnienie krwi: co mówią lekarze

12 lutego 2023 21:28
Czy zielona herbata obniża lub zwiększa ciśnienie krwi: co mówią lekarze фото

W Internecie jest wiele sprzecznych artykułów i porad dotyczących tego, czy można pić zieloną herbatę przy niskim i wysokim ciśnieniu krwi. Jedni zalecają stosowanie zielonej herbaty w celu podwyższenia ciśnienia krwi, nawiązując do wysokiej zawartości kofeiny, inni zalecają jej obniżenie, skupiając się na jej właściwościach moczopędnych. W rzeczywistości oba zalecenia są prawidłowe. Sekret tkwi w tym, jak prawidłowo zaparzyć i wypić ten napój.

Co mówią lekarze

Zielona herbata zawiera dużą ilość teiny (kofeiny herbacianej) - od 30 do 60 mg na standardową filiżankę. Kofeina może powodować zwężenie tętnic i stymulować nadnercza do uwalniania większej ilości adrenaliny, co przyczynia się do wysokiego ciśnienia krwi. W toku badań naukowcy odkryli, że szczyt tego efektu występuje po około 30 minutach od wypicia filiżanki zielonej herbaty.

Jednak napój ma również przeciwną właściwość. Zielona herbata jest również bogata w katechiny - przeciwutleniacze, które wzmacniają naczynia krwionośne i utrzymują ich elastyczność, zmniejszają obciążenie układu sercowo-naczyniowego. Udowodniono, że przy regularnym stosowaniu zielonej herbaty przez długi czas ryzyko wystąpienia chorób miażdżycowych zmniejsza się o 20%. Ponadto zielona herbata ma wyraźne działanie moczopędne - usuwa nadmiar płynów z organizmu, zmniejszając w ten sposób ciśnienie i eliminując obrzęki.

W praktyce warto wziąć pod uwagę stan zdrowia konkretnej osoby, jej wiek, wagę oraz podatność na składniki zielonej herbaty. Na przykład dla niektórych herbata może stać się odpowiednikiem kawy i prowadzić do bezsenności, ale dla kogoś wręcz przeciwnie, będzie działać relaksująco, pomagając zasnąć.

Osoby cierpiące na nadciśnienie lub niedociśnienie powinny pić wszelkie napoje tonizujące wyłącznie na zalecenie lekarza, w dozwolonej ilości i o odpowiedniej porze dnia. Powszechnie wiadomo na przykład, że pacjentom z nadciśnieniem zaleca się robienie tego rano i nie przekraczanie normy jednej lub dwóch filiżanek.

Zielona herbata pod wysokim i niskim ciśnieniem

Więc dla kogo bardziej przydatna jest zielona herbata - dla pacjentów z nadciśnieniem czy pacjentów z niedociśnieniem? Obaj będą mogli poprawić samopoczucie, ponieważ napój zawiera substancje, które korzystnie wpływają na pracę serca i naczyń krwionośnych. Jednak dla wyraźnego efektu konieczne jest picie go przez długi czas i prawidłowo, a do przygotowania naparu lepiej jest użyć herbaty liściastej.

Przy niskim ciśnieniu zaleca się picie raczej gorącej i mocnej zielonej herbaty. Parzyć liście przez pięć do siedmiu minut, aby uwolnić maksymalną ilość kofeiny i składników odżywczych stabilizujących ciśnienie krwi. Możesz wypić do pięciu filiżanek zielonej herbaty dziennie. Ważne jest, aby unikać nagłych zmian ciśnienia krwi i monitorować samopoczucie.

Przy zwiększonym ciśnieniu zaleca się picie lekko ciepłej zielonej herbaty, parzonej przez nalewanie lub parzonej przez nie więcej niż dwie minuty. Przed wypiciem koniecznie pozwól napojowi ostygnąć – wtedy nie zwiększy ciśnienia, ale przekaże do organizmu substancje korzystne dla serca, naczyń krwionośnych i układu nerwowego. Możesz też pić zieloną herbatę na zimno lub przyrządzać na jej bazie zdrowe naturalne koktajle.


Podobne wiadomości: