9 nawyków, które zabijają twój mózg

26 stycznia 2023 13:22
9 nawyków, które zabijają twój mózg фото

Wszyscy wiedzą, że palenie i alkohol są głównymi przyczynami starzenia się mózgu. Ale oprócz nich istnieje cała lista nawyków, które są nie mniej niebezpieczne, choć na pierwszy rzut oka wydają się całkiem nieszkodliwe.

Brak snu

Nawet jednorazowy brak snu poważnie obciąża mózg: po nieprzespanej nocy trudno jest się skoncentrować, zapamiętać coś ważnego lub nauczyć się nowych informacji. Cierpi koordynacja, uważność i szybkość reakcji, pojawia się rozdrażnienie, trudniej kontrolować emocje i zachowanie. Przy systematycznym pozbawianiu snu wszystko to objawi się jeszcze silniej. Dzieje się tak między innymi dlatego, że przy braku odpoczynku spada aktywność części mózgu odpowiedzialnych za pamięć, podejmowanie decyzji i inne ważne zadania. Uważa się nawet, że dobry, regularny sen spowalnia proces starzenia się mózgu i zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Fast food

Tanie „szybkie” jedzenie w dużych ilościach zawiera cukier, sól i spulchniacze, które szkodzą całemu organizmowi jako całości, a zwłaszcza mózgowi. Eksperymenty na myszach wykazały, że gryzonie uzależnione od fast foodów zmniejszały aktywność obszaru kory mózgowej odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji, koncentrację i samokontrolę. Po przyzwyczajeniu się do takiego jedzenia przestali interesować się innymi smakami i rodzajami drażniących.

Regularne spożywanie napojów gazowanych i innych słodkich napojów prowadzi do problemów z pamięcią, obniżenia jakości przetwarzania informacji i upośledza zdolność uczenia się - do takich wniosków doszli naukowcy z Boston University. Udowodniono również, że przejadanie się i spożywanie dużych ilości cukru prowadzi do przedwczesnego starzenia się mózgu.

Głód tlenu

Brak tlenu może spowolnić pracę mózgu, zmuszając go do pracy do granic możliwości. Przyczyną tego niedoboru może być zanieczyszczone powietrze, rzadka wentylacja, brak spacerów w ciągu dnia. Nie zapomnij otwierać na noc okna i nie śpij z kocem na głowie: jeśli długo oddychasz powietrzem z odzysku, możesz dostać bólu głowy, a aktywność mózgu zauważalnie spadnie.

Miłość do głośnej muzyki

Ogłuszająca muzyka, zwłaszcza w słuchawkach, może również spowodować uszkodzenie mózgu. Faktem jest, że głośne dźwięki niszczą receptory w uchu wewnętrznym, które przekazują sygnał do mózgu. A utrata słuchu lub częściowa głuchota z kolei zwiększa ryzyko zachorowania na demencję.

Brak wody

Regularnego uzupełniania gospodarki wodnej potrzebują wszystkie narządy i układy naszego organizmu, aw szczególności mózg. Podobnie jak brak tlenu, brak wody prowadzi do pogorszenia przekazywania impulsów nerwowych i spowalnia pracę mózgu. W rezultacie osoba gorzej się koncentruje, szybciej się męczy i nie odbiera w pełni informacji.

Niezdolność do porozumienia

Jeśli ktoś nie dopuszcza, aby ktoś inny miał prawo się z nim nie zgadzać, może to wskazywać na brak elastyczności w myśleniu. Być może blokuje obce informacje, nie chce przyjmować nowych doświadczeń, dostosowywać się do zmieniających się warunków i sytuacji życiowych. Mózg się nie rozwija, ale trzyma się starych nawyków i przekonań, które wydają mu się jasne i bezpieczne. Ten wzorzec zachowań jest typowy dla osób starszych i może powodować pogorszenie więzi z innymi.

Kunktatorstwo

Im częściej pozwolimy sobie usiąść i odkładać sprawy na później, tym częściej mózg będzie wracał do tego scenariusza. Innymi słowy, przebiegły mózg nie będzie się tym przejmował: zapamięta algorytm, dla którego trzeba mniej wysiłku, i będzie starał się go powtórzyć. I to jest bezpośrednia droga do starzenia się.

Przeciążenie informacyjne

Nieustanne czytanie wiadomości, przewijanie kanałów w mediach społecznościowych, czatowanie, audiobooki i podcasty, kursy online, listy pracownicze, zabawne filmy… Bez względu na to, jakie informacje otrzymujesz, ich przetworzenie wymaga zasobów mózgowych. Obejmuje to również stałą interakcję z monitorami i ekranami. Powiadomienia i wiadomości, które regularnie otrzymujemy w ciągu dnia, namacalnie obciążają mózg, zmuszając go do natychmiastowego przełączania się z tematu na temat i przetwarzania napływających informacji. Długotrwała wielozadaniowość nie pozwala mózgowi odpocząć i prowadzi do zmęczenia i przedwczesnego starzenia się.

Siedzący tryb życia

Liczne obserwacje osób ze skłonnością do choroby Alzheimera pokazują, że ci, którzy regularnie ćwiczą, chodzą i aktywnie się poruszają, rzadziej zapadają na demencję niż ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Brak aktywności nie tylko szkodzi mózgowi: może prowadzić do nadciśnienia, cukrzycy i problemów z sercem.

Regularny stres

Osoby, które przeżyły poważny szok emocjonalny lub są w ciągłym stresie, stają się drażliwe, niespokojne i tracą koncentrację. Wynika to z zachodzących w nim procesów hormonalnych

ciało. Kortyzol, który jest aktywnie uwalniany w sytuacjach stresowych, przy stałej, długotrwałej ekspozycji na mózg, niszczy komórki odpowiedzialne za pamięć, kontrolę, planowanie i podejmowanie decyzji.

Brak odpowiednich bodźców

Oprócz tego, że mózg musi być chroniony przed zniszczeniem i szkodliwym działaniem, ważne jest również stymulowanie jego rozwoju i tworzenia nowych połączeń nerwowych. Łamigłówki i krzyżówki, literatura piękna i naukowa, gry intelektualne, szachy, kreatywność, taniec, rysunek, wszelkie nowe zajęcia i zmiana scenerii doskonale poradzą sobie z tym zadaniem. Regularnie ćwicz te czynności, aby mózg był dłużej aktywny i młody.


Podobne wiadomości: