Przejdzie do historii: po raz pierwszy prawnik-robot będzie pracował na rozprawie sądowej

20 stycznia 2023 13:35
Przejdzie do historii: po raz pierwszy prawnik-robot będzie pracował na rozprawie sądowej фото

Twórcy robota liczą, że w przyszłości będzie on w stanie zastąpić prawników na rozprawach sądowych.

Prawnik-robot po raz pierwszy weźmie udział w rozprawie sądowej – już w lutym na rozprawie będzie doradzał oskarżonemu. Nadchodzący proces przejdzie do historii.

Pierwszy na świecie robot-adwokat z DoNotPay będzie działał na smartfonie oskarżonego i słuchał komentarzy, aby udzielić klientowi instrukcji, co ma mówić podczas debaty.

Twórcy robota ustawili narzędzie audio w taki sposób, aby nie reagowało od razu na wypowiedzi ludzi, ale po zakończeniu dyskusji, po przeanalizowaniu komentarzy i dopiero wtedy przedstawiło rozwiązanie.

«Chodzi o rozmowę, za którą prawnicy biorą setki lub tysiące dolarów za godzinę» – powiedział twórca robota Joshua Browder, który wierzy, że jego wynalazek pewnego dnia zastąpi prawników.

Witryna DoNotPay informuje, że ich technologia może być również wykorzystana do pokonania biurokracji; znaleźć ukryte pieniądze i pozwać kogokolwiek. Dali przykład, że prawnik-robot rozumie przepisy dotyczące praw konsumentów, w szczególności odwołanych i opóźnionych lotów i płatności, praw w miejscu pracy i tym podobnych.

Sztuczna inteligencja w sądach

Chiny jako pierwsze na świecie zastosowały sztuczną inteligencję na sali sądowej. W lipcu 2022 roku ujawniono, że kraj wykorzystuje tę technologię do „ulepszania” sądownictwa poprzez zalecanie przepisów, opracowywanie dokumentów i ostrzeganie przed „prawdopodobnym błędem ludzkim” w decyzjach.

Sędziowie muszą teraz w każdej sprawie konsultować się ze sztuczną inteligencją, a jeśli naruszą jej zalecenia, muszą złożyć pisemne wyjaśnienie przyczyn.

Chiny rozwijają system „inteligentnych sądów” od 2016 r., kiedy prezes Zhou Qiang wezwał technologię do poprawy „sprawiedliwości, wydajności i zaufania” w sądownictwie.


Podobne wiadomości: