5 gatunków zwierząt, które ludzie doprowadzili do wyginięcia⁠⁠

20 stycznia 2023 06:17
5 gatunków zwierząt, które ludzie doprowadzili do wyginięcia⁠⁠ фото

W ciągu ostatnich kilku stuleci spaliliśmy ogromne ilości paliw kopalnych, zmieniając klimat i warunki życia innych dzikich zwierząt.

Wykorzystujemy ponad połowę niezamarzniętych terenów planety do budowy miast, pozyskiwania drewna i żywności, niszczenia siedlisk zwierząt i roślin. Według biologów i paleoekologów, przez ponad 200 000 lat życia na Ziemi ludzie doprowadzili do wyginięcia około 1000 gatunków. Przypomnijmy najważniejsze z nich.

Mauritius dodo

Mauritius dodo - Raphus cucullatus

Te nielotne, gnieżdżące się na ziemi ptaki zamieszkiwały niegdyś wyspę Mauritius na Oceanie Indyjskim. Większe od indyków dodo ważyły ​​około 23 kg, miały szaroniebieskie upierzenie i dużą głowę.

Nie było na nich naturalnych drapieżników, a portugalscy żeglarze, którzy odkryli je około 1507 roku, nie zaniepokoili ich. Ci i kolejni żeglarze szybko zdziesiątkowali populację dodo jako łatwe źródło świeżego mięsa na ich podróże. Późniejsze zasiedlenie wyspy przez małpy, świnie i szczury okazało się katastrofalne dla ptaków, ponieważ ssaki żywiły się ich wrażliwymi jajami. Ostatni dodo został zabity w 1681 roku. Niestety opisów naukowych czy eksponatów muzealnych jest bardzo mało.

Krowa morska Stellera

Krowa morska Stellera - Hydrodamalis gigas

Krowy morskie Stellera, odkryte w 1741 roku przez niemieckiego przyrodnika Georga W. Stellera, zamieszkiwały niegdyś obszary przybrzeżne Wysp Komandorskich na Morzu Beringa. Krowy morskie Stellera, znacznie większe od współczesnych manatów, osiągały długość 9–10 metrów i ważyły ​​​​około 10 ton.

Te masywne spokojne zwierzęta unosiły się na powierzchni wód przybrzeżnych, ale niestety nie mogły nurkować pod wodą. To czyniło je łatwym celem dla łowców harpunów, którzy cenili je jako źródło mięsa podczas długich podróży morskich. Zabijanie było często marnotrawstwem, a gatunek został wytępiony do 1768 roku, mniej niż 30 lat po pierwszym odkryciu. Do dziś nie zachowały się żadne egzemplarze.

Tury euroazjatyckie

Tury euroazjatyckie - Bos primigenius primigenius

Jeden z przodków współczesnego bydła, tur euroazjatycki, był dużym dzikim bykiem, który kiedyś wędrował po stepach Europy i Azji Środkowej.

Tury euroazjatyckie, wysokie w kłębie na 1,8 metra, z dużymi, zakrzywionymi do przodu rogami, znane były ze swojego agresywnego temperamentu i walczyły o publiczne widowiska na arenach starożytnego Rzymu.

Tury euroazjatyckie były intensywnie ścigane i stopniowo wyginęły na wielu obszarach w całym ich zasięgu. W XIII wieku populacja zmniejszyła się tak bardzo, że prawo do polowania na nie było ograniczone do szlachty i rodziny królewskiej w Europie Wschodniej. W 1564 r. chasseurowie (leśnicy) zarejestrowali w królewskiej inwentaryzacji zaledwie 38 zwierząt, a ostatnia znana samica tura euroazjatyckiego zmarła w Polsce w 1627 r. z przyczyn naturalnych.

Razorbill wielki

Razorbill wielki - Pinguinus impennis

Alka olbrzymia była nielotnym ptakiem morskim, który gnieździł się w koloniach na skalistych wyspach na północnym Atlantyku, a mianowicie St Kilda, Wyspach Owczych, Islandii i wyspie Funk u wybrzeży Nowej Fundlandii.

Ptaki miały około 75 cm długości i krótkie skrzydła, które były używane do nurkowania. Całkowicie bezbronne Wielkie Brzytwy były zabijane przez myśliwych dla pożywienia i przynęty, zwłaszcza na początku XIX wieku. Ogromną liczbę ptaków złapali marynarze, którzy często wpędzali ptaki na burty i zabijali je w drodze do ładowni statku. Ostatnie znane okazy zabito w czerwcu 1844 roku na wyspie Eldey na Islandii do kolekcji muzealnej.

Mamut włochaty

Mamut włochaty - Mammuthus primigenius

Ze względu na dużą liczbę dobrze zachowanych zamrożonych zwłok na Syberii mamut włochaty jest najbardziej znanym ze wszystkich gatunków mamutów.

Te masywne zwierzęta wyginęły około 7500 lat temu, po zakończeniu ostatniej epoki lodowcowej.

Podczas gdy zmiana klimatu z pewnością odegrała znaczącą rolę w ich wyginięciu, ostatnie badania sugerują, że ludzie mogli być również siłą napędową ich upadku, a przynajmniej ostateczną przyczyną. Ekstensywne polowania i ocieplający się klimat to zabójcza kombinacja i wydaje się, że nawet potężny mamut nie mógł oprzeć się ludzkiemu apetytowi w zmieniającym się świecie.


Podobne wiadomości: