Jaki jest sekret idealnego garnka do zupy - jaka objętość jest lepsza i jaki materiał wybrać
„Garnków nigdy za wiele” – myśli wiele gospodyń domowych i się myli. Jeśli kuchnia jest niewielka, każda szuflada czy półka ma ogromne znaczenie. Zajmowanie miejsca górami garnków – a niektóre z nich będą potrzebne kilka razy w roku – nie jest tego warte.
Najważniejszym kryterium przy wyborze dobrego garnka jest grubość dna i ścianek. Im grubsze dno, tym łatwiej kontrolować proces gotowania. Garnki cienkościenne i cienkodenne są tanie, ale po pewnym czasie wszystkie idą do kosza.
Należy również zwrócić uwagę na następujące parametry:
- uchwyty muszą być skręcane, a nie spawane;
- pokrywka powinna ściśle przylegać do naczyń i nie spadać, gdy jest przechylona;
- dno musi być równe i stabilne.
Jaka wielkość garnka jest optymalna
Średni garnek o pojemności 3 litrów jest uważany za uniwersalny. W takim pojemniku można gotować zupy i dodatki, a także mięso i kompoty.
Do gotowania zup i kompotów: objętość garnka do gotowania zup i kompotów dobierana jest w proporcji 1 litr na członka rodziny. Oznacza to, że dla małej 3-osobowej rodziny wystarczy kupić 3-litrowe naczynia. Jeśli lubisz gotować zupy z marginesem, wybierz większy garnek. Do gotowania jajek, warzyw, dodatków: mały rondel o pojemności 1-2 litrów. Do gotowania owsianki na 1-2 porcje i sosów: garnki o pojemności mniejszej niż 1 litr.
Dla trzyosobowej rodziny wystarczą dwa garnki o pojemności 3 l i 2 l oraz jeden mały o pojemności 1 - 1,5 l.
Jeśli chodzi o materiały, z których wykonuję dania, to teraz wybór materiałów jest tak duży, że czasami się gubisz, rozważ te główne.
Aluminiowe garnki
Plusy: lekki, tani, szybko się nagrzewa. Polecane do: gotującego się mleka, gotowanych jajek, pierogów i makaronów.
Wady: Łatwo odkształca się i ciemnieje z czasem. Nie nadaje się do: gotowania potraw dla dzieci i dietetycznych, przygotowywania skomplikowanych potraw, a także potraw kwaśnych.
Garnki ze stali nierdzewnej
Plusy: prawie idealne przybory kuchenne - garnki ze stali nierdzewnej są odporne na wstrząsy, zużycie, trwałe, nie boją się zadrapań od noży, widelców i trzepaczek, równomiernie się nagrzewają. Ponadto garnki ze stali nierdzewnej są łatwe w czyszczeniu - można je czyścić metalowymi gąbkami i skrobakami.
Wady: dobre naczynia z grubym dnem są drogie, blakną z czasem, na dnie pojawiają się nieusuwalne plamy i zacieki, nagrzewają się wolniej niż patelnie aluminiowe.
Garnek emaliowany
Plusy: lekki, piękny, woda szybko się w nim gotuje. Można w niej również przechowywać żywność w lodówce, ponieważ emalia chroni ją przed utlenianiem i działaniem soli metali.
Wady: emalia jest delikatną powłoką, dlatego jest tymczasowa i wymaga ostrożnego obchodzenia się. Nie można go pocierać materiałami ściernymi i myć kwaśnymi roztworami, takimi jak ocet i kwas cytrynowy, aby nie zepsuć szkliwa. Gdy tylko emalia się zużyje, naczynia stają się bezużyteczne, ponieważ odsłonięty metal zacznie „dawać” sole szkodliwe dla zdrowia żywności.
Żeliwny garnek
Plusy: żeliwo jest trwałe, nie boi się zarysowań, bezpieczne dla zdrowia, ponieważ „wydziela” małe dawki żelaza. Kolejną zaletą jest to, że żeliwo ma naturalną „nieprzywierającą powłokę”, która powstaje z oleju, który wsiąkł w porowaty spód żeliwa. Naczynia żeliwne długo utrzymują ciepło.
Wady: żeliwne garnki są najcięższe, nie można ich myć w zmywarce, długo się nagrzewają, co wydłuża czas gotowania, a do tego niepożądane jest przechowywanie w nich żywności i pozostawienie wody na długi czas, ponieważ odlewy żelazo jest podatne na rdzę.
Garnek z powłoką nieprzywierającą
Plusy: szybko się nagrzewa, potrawy nie przyklejają się do ścianek naczyń, a co najważniejsze praktycznie nie wymaga użycia oleju.
Wady: gdy tylko powłoka teflonowa zostanie uszkodzona, traci ona swoje właściwości nieprzywierające. Powłoka teflonowa, nawet przy starannym użytkowaniu, może trwać maksymalnie 5 lat.
Ceramiczny garnek
Plusy: przyjazna dla środowiska i całkowicie bezpieczna dla zdrowia, dlatego dobrze jest przechowywać w niej żywność, nie wpływa też na smak potraw, nie ma tendencji do przypalania (do momentu zetarcia glazury ceramicznej) oraz długo utrzymuje ciepło.
Wady: Cięższe niż aluminiowe garnki i droższe. Ceramika może pękać od upadku, boi się zadrapań od metalowych urządzeń i mycia środkami ściernymi. Gdy lukier ze spodu zetrze, jedzenie zacznie się palić, a naczynia będą wchłaniać tłuszcz, co utrudnia ich czyszczenie.
Szklany garnek
Plusy: ładny wygląd, bezpieczny dla zdrowia, nieprzywierający, łatwy w pielęgnacji i myciu w zmywarce, dobry do pieczenia w piekarniku, długo utrzymuje ciepło.
Wady: nie można założyć palnika gazowego bez rozdzielacza ognia, może on pęknąć od upadku i gwałtownego spadku temperatury.