Najrzadsze imiona nadawane polskim dzieciom w 2022 roku

12 stycznia 2023 11:40
Najrzadsze imiona nadawane polskim dzieciom w 2022 roku фото

Niektórzy ludzie nie chcą, aby ich dziecko miało popularne imię, jak wszystkie inne dzieci. Inni lubią imię o nietypowym pochodzeniu lub stare imię, które zostało dawno zapomniane. Podpowiadamy, które imiona w Polsce w zeszłym roku były nadawane dzieciom najrzadziej.

Imię Brajan było jednym z najrzadszych imion dla chłopców, a mimo to przynajmniej jeden Brajan pojawił się w Warszawie.

Imię Karmela nieodzownie kojarzy się z jedną z głównych bohaterek Rodziny Soprano, Carmellą Soprano. Kto wie, może to była inspiracja dla tak niezwykłej nazwy?

Justyn to imię, które było bardziej popularne w dawnych czasach. W średniowieczu często można było spotkać słynnych filozofów lub przedstawicieli kościoła noszącego to imię.

Leokadia to kolejne niezbyt popularne imię dla dziewcząt. Nosiciele nietypowych i niepopularnych imion mają jednak przewagę podczas spotkań – są znacznie łatwiejsi do zapamiętania.

Wawrzyniec to spolszczona forma imienia Lawrence. Nigdy nie była zbyt popularna. Tu znów rodzi się kinowe skojarzenie – Wawrzynec był jednym z bohaterów kultowego filmu Stanisława Bareya „Misiu”.

Leosława jest chyba jeszcze mniej popularna niż Leocadia.

Barnaba to imię wywodzące się z języków aramejskich, w których spisano Stary Testament. Imię oznacza „syn pocieszenia”, „syn proroctwa”.

Nazwa Wiwiana ma pochodzenie łacińskie i jest bezpośrednio związana z historią starożytnego Rzymu.

Gniewosz to nazwa pochodzenia słowiańskiego z języka staropolskiego. Prawdopodobnie pochodzi od imienia Wrathmir i słusznie kojarzy się ze słowem gniew, od którego pochodzi.

Lukrecja – kojarzona z rośliną, ale sama nazwa pochodzi od rzymskiego Lukrecjusza.

Bardzo ciekawe jest pochodzenie imienia Izydor. To męskie imię pochodzi od bogini Izydy, jednej ze znaczących bogiń starożytnego Egiptu, która była wzorem rozumienia egipskiego ideału kobiecości i macierzyństwa.

Z kolei rzadkie imię Letycja oznacza urodę, zabawę, wdzięk. Odnosi się do świętej Letycji. W hiszpańskim mieście Aerba co roku we wrześniu odbywa się kilkudniowy festiwal na jej cześć.

Dionizy to inna nazwa wywodząca się od starożytnego greckiego imienia Dionizos, boga płodności, dzikiej przyrody, winorośli i wina. To na jego cześć odbywały się Dionizje - święta związane z winem i teatrem.

Ryszard to żeńska wersja bardzo popularnego imienia Ryszard.


Podobne wiadomości: