Po co bobry budują tamy - odpowiadali naukowcy

8 stycznia 2023 18:14
Po co bobry budują tamy - odpowiadali naukowcy фото

Badacze odpowiedzieli też na pytanie: czy w tych drewnianych konstrukcjach mieszkają gryzonie?

Wiadomo, że bobry są niestrudzonymi budowniczymi. Stale budują gęsto, używając do tego zarówno całych drzew, jak i ich gałęzi. Do wznoszenia tych drewnianych konstrukcji gryzonie używają swoich bardzo mocnych i ostrych zębów. Aby utrzymać silne tamy, gryzonie używają trawy, kamieni i błota. Ale dlaczego to robią? Dlaczego bobry potrzebują tam i czy wykorzystują te konstrukcje jako mieszkanie? Naukowcy odpowiadają na te pytania w artykule do publikacji Live Science.

Bobry, choć są dużymi gryzoniami, ważącymi od 18 do 36 kg, są bardzo niezdarnymi zwierzętami, które mają bardzo krótkie nogi - twierdzą naukowcy. Dlatego bobry mogą stać się łatwym łupem dla drapieżników.

Dlaczego bobry budują tamy

Według Chrisa Jordana z amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej bobry budują tamy, aby zachować bezpieczeństwo i nie martwić się, że staną się ofiarą.

"Kiedy te duże gryzonie są na lądzie, są bardzo podatne na ataki drapieżników ze względu na swoją niezdarność. Poruszają się powoli i dlatego mogą być czyimś łatwym obiadem. Ale kiedy bobry są w wodzie, ich pokonanie jest prawie niemożliwe. Te gryzonie są znakomici pływacy potrafią długo wstrzymywać oddech pod wodą. Wiadomo, że bez powietrza mogą przebywać w wodzie od 10 do 15 minut. Bobry spiętrza się, żeby stworzyć mały staw iw tym stawie są bezpieczne" - mówi Emily Fairfax z University of California w USA.

Na przykład w USA bobry tworzą bardzo głębokie zbiorniki wodne z tamami, w których ukrywają się przed drapieżnikami, takimi jak kuguary, niedźwiedzie, wilki i kojoty, mówi Jordan.

Zdaniem naukowców budowa tam prowadzi do zalania pobliskich terenów, dzięki czemu bobry mogą bezpiecznie dopłynąć do swojego pożywienia: kory drzew, liści i gałęzi. Ale te gryzonie żywią się również niektórymi roślinami wodnymi.

„Dodatkowo bobry tworzą sieć kanałów wodnych za swoimi tamami, przez które nie tylko dostają się do pożywienia, ale także mogą transportować żywność tymi kanałami do swojego tajnego magazynu. I oczywiście w ten sposób przesuwają drzewa do budowy i wzmacniać tamy” – mówi Jordan.

bóbr żucia na drzewie

Czy bobry żyją w swoich tamach

Według naukowców odpowiedź na to pytanie brzmi: nie, nie żyją. Jako dom bobry używają domów w kształcie pieca. Gryzonie budują te domy z patyków, trawy, mchu i błota na terenie zbiornika utworzonego przez tamę lub na jego brzegu. W tych domach bobry żyją w rodzinach, które średnio liczą 5 osobników.

Jeśli chodzi o bobry żyjące w Europie i Azji, które są nieco większe niż ich amerykańscy krewni, te gryzonie robią to samo i budują tamy również dla ochrony.

Zdaniem naukowców budując tamy, bobry pomagają nie tylko sobie, ale także wielu innym gatunkom. Dzięki tamom powstają kwitnące ekosystemy wodno-błotne żywych stworzeń.

„Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt piętrzenia bobrów. Kiedy te konstrukcje spowalniają ruch wody, część wody jest magazynowana w glebie, a korzenie roślin mają do niej dostęp nawet w czasie suszy. Ponadto tamy bobrowe dobrze znoszą pożary lasów, dzięki który w tym obszarze jest domem dla wielu zwierząt” – mówi Fairfax.


Podobne wiadomości: