Polska w 2023 roku planuje zrównać paszport elektroniczny ze zwykłym

3 stycznia 2023 10:51
Polska w 2023 roku planuje zrównać paszport elektroniczny ze zwykłym фото

Polski rząd planuje uchwalić ustawę zrównującą elektroniczny dowód osobisty w mObywatelu z plastikowym dowodem osobistym.

Mam nadzieję, że wkrótce trafi do Sejmu projekt ustawy o aplikacji mObywatel, która przewiduje m.in. zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym” – powiedział Janusz Cieszyński, komisarz polskiego rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Wcześniej na posiedzenie Komitetu Stałego rządu trafił projekt ustawy o mObywatelu. Jeśli wejdzie w życie, to dokument elektroniczny w mObywatelu będzie utożsamiany z dokumentem plastikowym. Weryfikacja tożsamości jest wymagana tylko w przypadku ubiegania się o nowy dowód osobisty.

Ponadto projekt ustawy przewiduje rozbudowę funkcjonalności mObywatela, w szczególności po wpisaniu numeru NIP PESEL niektóre dane będą automatycznie „podciągane” podczas wypełniania wniosków.

"Danych w rejestrach państwowych jest bardzo dużo. Formularz elektroniczny, w przeciwieństwie do papierowego, nie powinien wymagać podawania danych, które już są w wydziale o nas. Przykładem tego są niedawno uruchomione funkcje w aplikacji (mObywatel - przyp. red.) .), takich jak wnioski o przyznanie świadczenia na węgiel, świadczenia na inne źródła ciepła czy wnioski o zakup węgla po obniżonej cenie” – wyjaśnił komisarz RP.

Generalnie polski rząd ma nadzieję, że już w pierwszym kwartale 2023 r. Sejm przyjmie jeszcze ustawę o elektronicznych dowodach osobistych w mObywatelu.


Podobne wiadomości: