Jaka powinna być temperatura w domu, aby uniknąć wilgoci i pleśni w pomieszczeniach

25 grudnia 2022 11:00
Jaka powinna być temperatura w domu, aby uniknąć wilgoci i pleśni w pomieszczeniach фото

Zimą wiele pomieszczeń cierpi z powodu wilgoci i pleśni. Po ich pojawieniu się dość trudno jest usunąć i przywrócić powierzchnie do poprzedniego stanu. Problemu tego można jednak uniknąć ustawiając odpowiednią temperaturę w akumulatorach.

Ekspert opowiedział o tym wydaniu Express.

Jaka temperatura byłaby idealna

Kiedy temperatura spada poniżej zera, na wewnętrznej stronie okien i drzwi może skraplać się para wodna. Regionalny kierownik ds. usług domowych, Steve Cox, wyjaśnił, w jaki sposób tworzy się kondensacja, wilgoć i pleśń.

„Kondensacja występuje z powodu niskiej temperatury na zewnątrz, reagując na wysoką temperaturę wewnątrz domu. To powoduje powstawanie wilgoci w powietrzu lub kropelek wody” – powiedział.

Może to prowadzić do zwiększonego poziomu wilgoci, pleśni i pęcznienia drewnianych parapetów i podłóg. Dlatego ważne jest podjęcie środków zapobiegawczych w celu ograniczenia kondensacji do minimum.

Według eksperta ds. energii, Avy Kelly, jednym ze sposobów uniknięcia tych problemów jest ustawienie termostatu na określoną temperaturę.

„Aby przewietrzyć dom i zapobiec kondensacji i pleśni, idealna temperatura w salonie to 20 stopni, 23 stopnie w łazience i pokoju dziecięcym oraz 16 stopni w sypialni i kuchni” – powiedziała Ava.

Zaleca się również, aby temperatura w domu nie spadała poniżej 14 stopni.

Ponadto najlepiej ustawić ogrzewanie na dłuższy czas, ale w niższej temperaturze. Skoki temperatury od bardzo ciepłej do zimnej stwarzają idealne warunki do tworzenia się kondensatu.

Jak uniknąć nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach

Najlepszym sposobem uniknięcia kondensacji jest otwieranie otworów wentylacyjnych w oknach. Pozwoli to na ucieczkę wilgoci z budynku, co zmniejszy ryzyko kondensacji.

Spróbuj otworzyć je na 15 minut rano i 15 minut wieczorem, aby wpuścić wystarczającą ilość świeżego powietrza. W tym czasie duża ilość ciepła nie będzie miała czasu na opuszczenie pomieszczenia.

Eksperci radzą również sprawdzić, czy w projekcie mieszkania nie ma przeciągów lub miejsc, w których mogą powstać. Ochrona drzwi i okien przed przeciągami pomoże naprawić sytuację.


Podobne wiadomości: